Ertelemeyi Çok Sevsek Bile

“İnsanın en büyük dostu zorluklardır, çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.“ Gasson

 

Çok motive edici bir söz değil mi sizce de, şu an oturup sınava çalışasınız ya da spora başlayasınız gelmedi mi? Ama gerek yok ya hallederiz, yarın başlarız çalışmaya. Haftaya yazılırız spor salonuna. Bu sözü ilk söylediğimiz de başlasaydık, ilk “yarın başlıyorum” dediğimizde cidden başlasaydık şu an nerde olurduk?

 

Sorunlar, sorunlar, sorunlar… Bunlar hiç peşimizi bırakmıyor değil mi? Hepimizin kim bilir ne kadar problemi var şimdi, bunları görmezden gelmeye çalışsak da asla tam olarak gelemiyoruz. Her zaman beynimizin bir köşesinde bizimle uğraşıyorlar. Madem kurtulamıyoruz o zaman size yeni bir yola davet ediyorum. Bu sorunları düşünün, kafanıza takın, çözene kadar bırakmayın düşünmeyi, üşenmeyin buna, üzerine gidin. Ancak biz yanaşmıyoruz bile. Çünkü bizim hayatta tek bir gayemiz var, o da rahatlık. Rahat olduğumuz sürece başka hiçbir şeye ihtiyacımız yok. Riskler alamayız, hiçbir sorunun üzerine gidemeyiz. Mesela hiçbirimiz sabah dörtte kalkma cesaretini gösteremeyiz. Her sınav öncesi yetiştirememe krizine girebiliriz ancak iki üç saat az uyuma gibi bir durum söz konusu bile olamaz.  

 

Tüm zorluklar aslında bizim erteleme hastalığımızdan kaynaklıyor. Harika bir sözümüz bile var, ‘Hallederiz’. Ne zaman hallettik, ne zaman rahatlığımızı boş verip oturduk işimizin başına? Aslında ufacık bir şeyi halletsek her şey pamuk ipliği gibi gelecek, tek yapmamız gereken kilit noktayı bulup oradan başlamak. Bir örnek vermem gerekirse, okuduğum bir yazıya göre Amerika’da yaşayan, alkol ve sigara gibi alışkanlıklara sahip olan, arkadaşları tarafından onay görecek güzelliğe sahip olmayan bir kadın, sadece alkol kullanımını bırakmak için bir yola girmiş ve bu yolun sonunda tüm problemlerinin üzerinden gelmiş. Çünkü alkolü bıraktığı için aslında sağlıksız olan yiyecekleri de onunla bırakmış. Vücudundaki değişim onu mutlu ettiği için bu hırsla sigarayı da bırakmış. Yani aslında anlatmak istediğim bu bir zincir, tek yapman gereken kırmak. Belki bu kadın önceden sigarayı bırakamayacağını, yeterli güce sahip olamadığını ve buna mahkum olduğunu düşünüyordu.

Ünlü yazar, Susan Gale ‘in şöyle bir sözü var ki her şeyi açıklıyor: ‘Bazen en büyük zayıflıklarınızla karşılaşıncaya kadar kendi gücünüzü fark edemeyebilirsiniz.’ Kendimizi asla test etmiyoruz gerçek hayatta, her zaman birileri bizi test ediyor. Birbirinden farklı sınavlara, testlere giriyoruz lakin bu testlerin ya da sınavların hiçbiri bizim hakkımızda değil. Bizi hayata hazırlayacak testler değil hiçbiri. Bu hayatta sadece bir teste tabi tutulacağız, önümüzde her zaman iki yol olacak: zorluk, rahatlık. Hangisini seçeceğimiz bize kalmış.

Yani, evet, insanın en büyük dostu zorluklardır, çünkü insanı karşılaştığı zorluklar güçlendirir.

(Visited 13 times, 1 visits today)