ESAS OLAN ÖNCÜLÜK

Başarılı bir mühendis olmak beraberinde yaşayabileceğin sorunları da getirir. Eğer başarını esas alıp ilelebet daha iyisini yapabileceğini kendine inandırabilirsen bu alanlardan ikisi de senin için bir fırsata dönüşür ama konu bana geldiğinde düşüncemi açık belirteceğim.

Ben sıfır tereddütle teknolojiyi seçerdim neden mi? Çünkü teknoloji asla durdurulamaz, çok güçlü ve ucu bucağı olmayan bir daldır. Örnek vermek gerekirse savunma sanayi de kullanılan çoğu ekipman teknolojinin eseridir yani buradan en kısa sonuçla savunma sanayinin teknolojiye bağlı kaldığını söyleyebiliriz. Kullanılan silahlarda ki ateşleme mekanizması ray teknolojisi ile destekleniyor ve bu da bizim her alanda teknolojiye bağlı kaldığımızı gösteriyor.

Teknoloji her konuda savunma sanayisini çok rahat alt edebilir bunu kanıtlarımla size sunacağım:
İlk olarak içinde bulunduğumuz şu anın en önemli gözetleme araçlarından biri İHA’lar
ABD’nin dönemimizde kullandığı bir silah şu anda mevzubahis bu silahın İHA’ları çok rahat kullanım dışı bıraktığı söyleniyor.Bu silah ilk olarak USS Ponce adlı bir nakliye gemisinde görülmüş.Bu durumda teknolojinin savunma sanayinin bir kez daha teknolojiye boyun eğeceğini görüyoruz.Savunma sanayi ne kadar güçlü silahlar yapsa da onlar da bir teknoloji unsuru yaratılan branşlardır bunu unutmamalıyız. Yani savunma sanayi ne kadar tehlikeli bir silah yapsa da onun yaratılış maddesi ilk olarak teknoloji olduğu için teknoloji onu alt edecek bir silah yaratabilecektir ve savunma sanayinin bu başarısı çok uzun sürmeyecektir.

Her şeyin teknoloji eseri olduğunu kanıtladığımız başka bir örnekte dünyada ki ilk insanı düşünün yani Homo-erectus. Sizce o formdan şu an ki forma evrilmemiz neyin sayesinde? İnsanoğlu artan yaşam kalitesiyle beraberinde getirdiği bu değişikliklere ‘teknoloji’ adını vermiştir.Hayatlarında ne zaman ki çok yeni ve çok değişik bir şey görseler bunu tanımlıyorlar ve ‘teknolojinin yeni eseri’ adı altında medyaya sunuyorlar. O zamanlar medya yok tabii ki mağaraların duvarlarına veya kil tabletlere resmi çizilerek bu güne kadar ulaştırdılar. Ama şu anda yaptığımız her davranış kayıt altında gerek hafızamız olsun gerek teknolojik aletlerimiz. Bu dönemde çıkardığımız bu icatlar sonra ki yıllarda insanların ilham kaynağı olacak ve aynı materyalin çok daha iyisini sunacaklar ve bu döngü böylece sonsuza kadar gidecek.

Savunma sanayi teknolojiyle paralel ilerliyor ve her zaman teknolojiye muhtaç kalıyor. Unutmayalım ki geçmişte yapılan savaşlarda sopa ve taş kullanılırken şu anda nükleer bombalar kullanılıyor bu da teknolojinin hayatımızda en büyük payı kaptığını gösteriyor.

(Visited 41 times, 1 visits today)