Eşit Davranmak Adil midir?

Eşit davranmak adil midir? Bu soruya cevap vermeden önce eşitlik ve adil olmak kavramlarını gözden geçirelim. Eşit davranmak herkese birebir aynı şekilde davranmak demektir. Adil davranmak ise herkese ihtiyacı oldugu şekilde , gerektigi gibi davranmak demektir.

Bu resimden de anlaşılacağı gibi iki kavram aynı gibi gelse de aslında birbirlerinden çok farklıdır. Bana göre herkese eşit davranmak adil değildir. Bir örnek vermek gerekirse; diyelim ki bir ailede 2 çocuk var. Çocuklardan biri sporu çok seviyor  basketbol oynamak istiyor diğeri ise müzikle ilgilenmeyi seviyor ve piyano çalmak istiyor. Aile eşit davranıp birini basketbola gönderdiği için diğerini de basketbol kursuna gönderdiğinde spor yapmaktan hoşlanmayan çocuk mutsuz olacaktır. Aile adil davrandığında her şey çok daha mantıklı olacaktır.

Bu konuyu araştırırken Albert Einstein ‘in bu konuyla oldukça ilgili bir sözünü okudum  ; “Aslında herkes dahidir ama siz kalkıp bir balığı ağaca tırmanma yeteneğine göre yargılarsanız tüm hayatını bir aptal olduğuna inanarak geçirecektir.”  Adil davrandığımızda karşımızdaki  kişinin istek, yetenek , duygu ve diğer özelliklerini de göz önüne alırız.

Tamda bu karikatüristin çizdiği  gibi eşit davrandığımızda adil davranmış olmuyoruz.

(Visited 163 times, 1 visits today)