Eşitlik Var Mı?

Hepimiz eşit miyiz? Hayır hepimizin ayni kiloya, aynı boya ,aynı aileye, aynı imkanlara sahip olmamız mümkün değilse sonuç olarak eşit olmamız mümkün degil. Adalet hepimize hak ettigimiz şeyleri saglar. Eşitligin saglanması bunun adalet oldugunu göstermez. Örnegin bir koşu turnuvasını ele alalım biri elli digeri yetmiş ve bir digeri iste doksan kilo sizce bu üçinsanın aynı hızda koşması mümkün mü? Bu insanlara aynı sürenin ve aynı mesafenin içerisinde yarışmalarını nasıl beklersiniz. İşte eşitlik bu demek fakat sizce bu durum adil mi?

Adalet kişilerin şartlarının ele alındıgı noktadır, eşitlikse bütün farklılıklarımızı görmezden gelip ayni şeyi yaptırmaktır. İki insanın farklı ilgi anlanlarının oldugunu görmezden gelip karşılatırmak adil midir?

Eşitlikle adaleti karıştıran öncülerden birileride ailemiz degil mi? Bizim farklı yeteneklerimizi görmezden gelip notlarımızı karşılan hayatın sadece matemetik dersinden ibaret oldugunu düşünen bizi sözde asla yargılamayan ailelerimiz.Bizim diger insanların çocukarıyla eişt oldugumuz söyleyip bize adaletsiz davranıyorlar.

Biz her yönden aynı imkanları sagladıgımız sürece geçerlidir. Fakat bu fizik kurallarına aykırı bir şeydir yani imkansız. Yeni bir örnek olarak sen hamile bir kadına ve hamile olmayan bir kadına aynı yemegi verirsen evet yemekler eşittir fakat hiçbir yönden adil degildir. Yada okul yemekhanelerinde herkese eşit yemek dagıtılmasıda adil degildir. Herkesin boyu, kilosu, metabolizma hızı gibi farklılıkları vardır.

Bu konu üstüne verilebilecek bir çok örnek var mesela iki yaşlının farklı hastalıkları varsa ikisinede aynı para yardımını yapmak dogru mu?Bunların hepsi günümüzde karıştırılan eşitlik ve adalet kavramından bazı örnekler. Bunların yanı sıra eşitlik adaletle birleştirildiginde ve dozajı arttırlımadıgında sıkıntılara yol açmaz.

(Visited 9 times, 1 visits today)