Eşitlik

Günümüzde saatlerce çalışıp, az paralar kazanan ve az çalışıp çok para kazanan insanlar var . Buna bir son vermemiz gerektiğini düşünüyorum. Fakat daha kadın erkek eşitliği olmayan bir dünyada sosyal sınıf farkının ortadan kaldırılması hayal gibi geliyor. Japonya’da bir işçi evine ekmek götürmek için saatlerce ter döküyor ama bir patron ofisinde birkaç evrak imzalayarak japonya’da ki işçinin haftada kazandığı paranın iki katını 1 saatte kazanabiliyor.

Türkiye’de haftalık çalışma saati ortalaması kırk beş  saatken, Danimarka’da otuz sekiz, İtalya’da kırk saattir. Ben bu saat farklarının ortadan kaldırılması gerektiğini düşünüyorum. Sadece ülkeler değil şehirler arasında da bu saat farkları ortadan kaldırılmalı. Mesela Türkiye’de İstanbul şehrinde ki haftalık çalışma saati diğer şehirlere göre daha fazladır. Tüm ülkelere belirli bir saat verilmeli ve herkes o saate uygun çalışmalı ve maaşlarını da bu çalışmalarda sarfettiği emeğe göre almalı. Dünyada sayamayacağımız kadar aç insan var bu insanların yarısından çoğu bir işe sahip. Bu insanlar işte saatlerce çalışıp üç kuruş para alıyorlar ve eve götürdükleri tek yiyecek ekmek oluyor. Hatta evin kirasını, masraflarını ödemeye çalıştıklarından eve ekmek dahi alamıyorlar. Bir de işsizler  var tabi yıllarca okuyup, emek harcayan insanlar üniversiteyi bitirdiklerinde işsiz kalıyor. Bence sadece iş saatleri değişmemeli aynı zamanda hakeden insanlara iş verilmeli ve ülkelerde bu konulara çok hassasiyetle yaklaşılmalı.

Bu şekilde Dünya’da  biraz olsun eşitlik sağlayabileceğimizi düşünüyorum. Aslında Dünyada eşitlik sağlanması için herkesin hakkettiğini alması veya yaşaması gerektiğini düşünüyorum. Mesela çalışırken verdiği emeğe karşılık bir maaş, veya okuduğu  bölüme uygun bir iş eğer ülkede bunlara uygun yaşarsak verdiğimiz emek karşısında aldığımız maaş zorumuza gitmez ve daha az yoruluruz. Uzun lafın kısası çalışma saatlerine belirli bir saat getirilmesi sadece çalışanları değil aynı zamanda dünyayı da daha eşit bir yer haline getirme çabamızda attığımız il adım olabilir.

 

i

(Visited 3 times, 1 visits today)