Eski Alışkanlıklar

Okulların tekrar yüz yüze açılacağı gün için hepimizin farklı düşünceleri var. Hepimiz farklı farklı planlar yaptık. Ama hepimizin ortak düşüncesinden biri uzun bir aradan sonra sonunda yüz yüze eğitim göreceğimizin sevinci. Sonunda arkadaşlarımızla yüze konuşabileceğimizin heyecanı olacak içimizde. Çünkü uzun süredir internet üzerinden eğitim alıyoruz, arkadaşlarımızla neredeyse bir yıldır görüşemiyoruz. Hepimizin en çok ihtiyacı olduğu şey aslında sosyalleşebilmek. O kadar uzun süredir canlı olarak ders göremedik ki artık hepimiz gitmek istemediğimiz o okullara bir an önce dönebilmeyi istiyoruz.

Ne kadar çoğumuz okula gitmeyi sevmediğimizi söylesek de, ne kadar yorulduğumuzu bahane ederek ödevlerden yakınsak da aslında okula gittiğimiz günlerin bizim için ne kadar lüks, ne kadar elzem şeyler olduğunu anlamış olduk. Aslında okula gidiyor olmak, yüz yüze ders görmek, arkadaşlarımıza sarılmak, beraber zaman geçirmek hepimiz için ne kadar önemli şeylermiş. Dersi sıralarda oturarak dinleyebiliyor olmak kadar güzel bir şey yokmuş aslında. Mesela ne kadar okullarımız açıkken yataklarımızdan kalkıp okula gitmek ne kadar zor geliyorsa, şimdi yataktan kalkıp bilgisayarı açmak daha zor geliyor bizlere. Çünkü artık o kadar tembelleştik ki kalkıp masamıza gitmek bile çok zor geliyor bizlere.

Okullarımız tekrar yüz yüze açılacağı zaman hepimizin en çok yapmak istediği şeylerden biri de arkadaşlarımızla görüşebilecek oluşumuz. Hepimiz yaklaşık 1 yılı aşkın süredir evlerimizde kendimizi izole ediyoruz. Arkadaşlarımızla sadece internet üzerinden görüşebiliyoruz. Bu süreçte anladık ki aslında arkadaşlarımızla oturup sohbet etmek, karşılıklı bir şeyler içebiliyor olmak ne kadar önemli şeylermiş. Çoğu şeyin değerini anladığımız gibi arkadaşlarımızın da değerini anlamış olduk. Yani okullarımız tekrar açıldığı zaman hepimiz doya doya arkadaşlarımızla vakit geçireceğiz. Beraber eskisi gibi sohbet edeceğiz.

Kısacası, okulların açılmasını, pandeminin sona ermesini hepimiz çok istiyoruz. Ama en çok da sosyalleşebilmeyi istiyoruz. Derslerimizi eskisi gibi canlı dinleyebilmeyi, teneffüslerde arkadaşlarımızla vakit geçirebilmeyi istiyoruz. Ve bu süreçte aslında bir kahve içmenin bile ne kadar önemli olduğunu, arkadaşlarımıza sarılmanın ne kadar iyi hissettirdiğini anlamış olduk. Okullarımızın yüz yüze eğitime açılacağı gün hepimiz birçok şey yapacağız ama her ne yaparsak yapalım, yaptığımız şeyleri artık eskisi gibi sıkılarak, sevmeyerek değil de, aslında yaptığımız şeylerin ne kadar önemli şeyler olduğunu anlayarak yapacağız. Pandeminin bize öğrettiği en önemli şey de bu zaten, yaptığımız şeylerin ne kadar önemli ve lüks şeyler olduğu. Bu nedenle okullarımız yüz yüze eğitime açıldığı zaman hepimiz eskiden yaptığımız şeyleri rahatlıkla yapabiliyor olacağız.

 

(Visited 15 times, 1 visits today)