Eski mi Yeni mi?

Ülkemizde bir çok eski binalar vardır. Bu binaların bazıları tarihi değer taşırken bazıları gerçekten eski ve kullanamayacak kadar kötü binalardır.

Eski binalar zamanla kullanılamayacak hale gelmektedir. İnsanların oturması, yaşaması bakımından tehlikelidir. Bu binaları yeniden yapmak insan sağlığı açısından daha iyi olacaktır. Binaları yenilemek günümüzde kentsel dönüşüm olarak adlandırılmaktadır. Bence kentsel dönüşüm ülkemiz için çok faydalıdır. Bir deprem sırasında eski binaların çoğu yerleri hasar almaktadır. Fakat yeni yapılmış binalar depremde daha güvenlidir. Benim fikrim eski binaları yıkıp yenilerini yapmanın daha yararlı olacağı yönündedir. O yüzden kentsel dönüşümün faydalı olduğunu düşünüyorum.

Ancak günümüzde hala var olan tarihi eserler vardır. Örneğin camiler, tarihi kalıntılar, tarihi yapılar, anıtkabir gibi. Bu tarihi eserleri asla yıkıp yenisini yapmamalıyız. Yıkmak yerine tarihi eserleri restore edebiliriz. Böylece tarihi eserlere zarar vermemiş, aksine onları korumuş oluruz. Tarihi eserler bizlere ve bizden sonra gelecek olan nesillere tarih hakkında bilgiler verir. Tarihi yapılar ülkeler için önemlidir. Onları korumalı ve sahip çıkmalıyız.

(Visited 13 times, 1 visits today)