Eski Oyunlar

Merhaba. Ben bu bloğumda size eskiden anne ve babamızın oynadığı hatta belki daha eskiden oynanan oyunlardan bahsedeceğim. Eminim ki bu bahsedeceğim oyunlardan bazılarını biliyor ama oynamıyorsunuzdur. İşte asıl sorun da bu. Şimdiki nesil sadece akıllı telefonlarında oyun oynamayı biliyor. Belki bazılarını oynamış olabilirsiniz. Çünkü bazı oyunlar geçmişten günümüze kadar gelmiştir. Şimdi bloğumuza başlayalım. Ben bu bloğumu benden büyüklere sorarak yazdım. O zaman ilkiyle başlayalım. İlk oyunumuz topaç. Topaç, çoğunlukla köşeleri yuvarlatılmış koni şeklinde, sivri ucu üzerinde ve dikey bir eksen etrafında dönen oyuncak. Eskiden büyüklerimiz bu oyunu çok fazla oynarlarmış. Yani o mahalledeki herkesin bir topacı varmış ve kimin topacı başkalarının topaçlarından daha hızlı ve fazla bir şekilde dönerse yani en uzun kimin ki dönerse o topaç yarışmasını kazanıyormuş.
Şimdi de sizinle birlikte ikinci oyunumuz olan sekiz taş oyununa geçelim. Bu oyun bir ebe ve birkaç çocuktan oluşuyor. İlk önce çocuklar çizgi belirliyor sonra çizginin arkasında sıraya girip üst üste olan taşları kendi taşları ile vurmaya çalışıyor. Biri taşları devirince ebe taşları dizmeye çalışıyor. O sırada ebe taşları tekrar üst üste getirmeye çalışıyor. Diğer çocuklar da kendi taşlarını gidip almaya çalışıyor. Sonra ebe taşlarını alanları ebeleyemiyor. Fakat ebe taşları dizdikten sonra diğerlerini ebeleyebiliyor ve ebelediği kişi yeni ebe oluyor.

Şimdiki oyunumuz körebe. En az üç kişi ile oynanan körebe oyununda ilk olarak bir ebe seçilir ve bu ebenin gözleri bir parça bezle kapatılır. Sonra diğer çocukları yakalamaya çalışır ve yakaladığı kişiyi elleyerek kim olduğunu bilmeye çalışır. Eğer bilemezse ebe olmaya devam eder, bilirse ebe yakaladığı kişi olur.
Şimdi bir diğer oyunumuza geçelim. Bu oyunu eminim herkes biliyordur. Bu oyunun ismi yerden yüksektir. Bu oyun aslında çok kolay. Bir ebe seçiliyor ve bu ebe yerden yüksekte olmayan herkesi ebeleyebiliyor. Fakat eğer yerden yüksekte iseniz sizi ebeleyemiyor.
Şimdiki oyunumuzun adı misket (bilye) oyunudur. Çocuklar bilyelerini sıraya koyarlar ve kendi bilyeleriyle atış yaparlar. Kazanan diğerlerinin bilyelerini almaya hak kazanır.

 

(Visited 251 times, 1 visits today)