Eski ve Yeni Teknoloji Arasındaki Farklar

Bugün teknoloji çok gelişmiştir diyorlar. Hayal ediyorum, yıllar sonra neler icat edilecek acaba ? Düşüncesi beni araştırma yapmaya sürükledi.Bakın neler öğrendim…Ailemden de araştırmama katkılar sunanlar oldu.İlk insanların basit aletleri yapmasıyla başlamış teknoloji, günümüze kadar hızla gelişmiş ve gelişimini sürdürmeye devam etmektedir. Teknolojik ürünler insanların ihtiyaçlarını gidermek, yaşamı kolaylaştırmak amacıyla yapılmıştır. İnsanlar birbirleriyle haberleşmek için çok önceleri duman, davul kullanırken zamanla telgraf, telefon, radyo, televizyon, İnternet, cep telefonu gibi sürekli geliştirilen ürünler yapılmıştır. Bu ürünler insanların hayal gücü, zeka ve yoğun emekleri sonucu ortaya çıkmıştır.
İnsanlar ateşi keşfetmişler ve aydınlanmayı sağlamışlar. Daha sonra kandil, mum, gaz lambası, fener gibi araçları kullanmışlardır. Ampulün icadı bu alanda bir devrim olmuştur.
Zamanı Ölçme İnsanlar zamanı ölçmek için ilk önceleri güneş saati yapmışlardır. Daha sonra su saati, kum saati gibi araçlarla zamanı ölçmüşlerdir.
Ulaşım Araçları Çok önceleri insanlar bir yerden bir yere gitmek için eşek ya da at gibi binek hayvanlarını kullanmışlardır. İnsanların gideceği yere ulaşmaları uzun zaman alıyormuş. İnsanlar değişik tehlikelere maruz kalabiliyorlarmış.
Ulaşım araçlarının gelişimi tekerleğin bulunuşuyla başlamıştır. Tekerlek ilk olarak günümüzden 5000 yıl önce Mezopotamya’da bulunmuştur. Tekerleğin bulunuşundan sonra otomobil, kamyon, otobüs, tren, uçak gibi ulaşım araçları hızla geliştirilmiştir.

eski teknolojik tekerlek keşfi ile ilgili görsel sonucu

Çamaşır yıkama önceleri insanlar çamaşırlarını yıkamak için suyun bulunduğu yere giderlermiş. Tokaç denilen tahtadan yapılmış aracı kullanarak çamaşırlarını yıkarlarmış. Evlerde suyun olmasıyla leğen, tekne, kazan kullanarak çamaşırlarını yıkamışlar. Günümüzde ise sürekli geliştirilen çamaşır makineleriyle çamaşırlar kolayca yıkanıp kurutuluyor.

eski teknolojik çamaşır yıkama ile ilgili görsel sonucu

Geçmiş zaman ve günümüz teknoloji araçlarını birbiri ile kıyasladığımızda önümüze çok farklı sonuçlar çıkıyor. Mesela eski zamanlarda televizyonlar siyah beyazmış, televizyon izleyenler oyuncuların giyindiği kıyafetlerin renklerini seçemiyorlarmış. Ama şimdi öyle bir şey yok. Bütün renkleri net bir şekilde ayırt edebiliyoruz. Onun dışında eskiden bu kadar gelişmiş telefonlar yokmuş. Hatta daha eskilerde telefon bile yokmuş. Yüz yüze konuşarak daha iyi iletişim kurmalarını sağlıyormuş. Günümüzde  ise otobüslerde, parklarda, yollarda yürürken ellerinde telefon olmayan insan neredeyse yok gibi.

Resimlerde olduğu gibi teknolojinin kölesi olmayalım. Teknoloji yaşamı kolaylaştırmak için ilerlemiştir. Dikkatli olalım.

(Visited 12.575 times, 1 visits today)