Eskiler Bizi Kör Eder mi?

Gelenekler, bizim yani halkımızın, toplumumuzun tarihini yansıtan bize geçmiş benliğimiz hakkında bilgi veren ve o geçmişte yaşadığımızı hissetmek için uygulamaya devam ettiğimiz şeylerin toplu adıdır. Peki gelenekler bize geçmişi hatırlatırken geleceğimizin önünü karartır mı?

Birçok kişi bu soruya hayır cevabını verecektir çünkü onlar da geleneklerine bağlı kalarak gelişebileceklerini düşünmektedirler. Geleneklerin devamlılığı sağlanarak da gelişebileceğini savunan bu topluluğun fikirlerini kanıtlar nitelikte olan birçok ülke vardır. Japonya, İsrail gibi ülkeler geleneklerine sıkı sıkı bağlı olmalarına rağmen gelişmişlik konusunda birçok ülkeye göre çok daha öndedirler.

Geleneklerine bağlı olup gelişmiş olan ülkelerin yanı sıra gelenekleri yüzünden gelişmişlik konusunda geride kalan ülkeler de fazlaca bulunmaktadır. Afrika’da bulunan ülkelerin çoğu gelenekleri yüzünden gelişemeyen ülkelerdir.

Aslında bizim gelişmemizi engelleyen gelenekler değil geleneklerin sınırlarını nasıl çizdiğimizdir. Eğer geleneklerimizin sınırlarını günümüz şartlarına adapte edip onların bize bir engel değil bize faydalı bilgiler olmasını istiyorsak gelenekleri çağımıza adapte etmeliyiz.Bu sebepten dolayı bazı ülkeler geleneklerine bağlı kalmasına rağmen gelişmekte bazıları ise geride kalmaktadır.

Fakat bazı insanlara göre geleneklerin sınırlarını genişletip onları günümüze adapte etmekte yeterince iyi ve etkili bir yöntem değildir. Geleneklerin çağdaşlaşmayı engellediğini savunan bu topluluğun da kendilerine göre yeterince iyi sebepleri vardır. Bizden sonraki nesillerin de bunlara maruz kalmaması için geleneklerin kaldırılması gerektiğini savundukları gibi yeni nesillerin de eskiden ortaya çıkan ve şu an eski kafalı insanların destekledikleri bu olayları kaldırmaları gerektiğini söylemektedirler.

Bana sorarsanız geleneklere bağlı kalarak gelişebilmek mümkündür ve geleneklerimizi günümüz şartlarına adapte ettiğimiz sürece mümkün kalacaktır. Çağdaş ülkelerin çoğunda geleneklerin birçoğu yaşatılmaktadır veya dini olarak sıkı ve geleneklerini bağlı sayılabilecek Almanya ve Fransa da gelişmiş ülkeler arasındadır.

Bu yüzden gelenekleri ortadan kaldırmaya çalışmak yeterince iyi bir çözüm değildir ayrıca sorunlara yol açabilecek bu çözüm yolunu uygulamaya geçirmek de oldukça zorlu olacaktır fakat gelenekleri kaybetmeden yapılacak birkaç hareket bile ülkenin çağdaşlaşıp geleneklerin de ayakta kalması için yeterli bir çözüm olacaktır.

 

(Visited 35 times, 1 visits today)