Eşyaların Etkileri

İnsanlar, yeni biriyle tanışırken, sohbet ederken kısacası birbirleriyle iletişim kurarken pozitif ya da negatif etkiler bırakır. Bu etkiler zaman içinde değişebilir ya da aynı kalabilir. Peki, pozitif ya da negatif etkileri sadece insanlar mı bırakır? Sizce eşyalar da bırakabilir mi? Bize yüzümüzü güldürecek ya da tam tersi bir anda üzebilecek etkiler bırak mı bu eşyalar?

Bence eşyalar da en az insanlar kadar pozitif ya da negatif etkenler bırakabilir. Hatta bana kalırsa sadece eşyalar değil o anda yaşadığımız her şey bu etkenlere sebep olabilir. Örneğin çok sevdiğimiz bir kişinin hediye verdiği kazak bizi çok mutlu etmez mi? Belki normalde görüp satın almayacağımız o kazak sırf o sevdiğimiz kişi verdi diye seve seve giyeriz, giydikçe de onu hatırlarız ve tekrar tekrar mutlu bir ifade oluşur yüzümüzde. Ya da bunun aksine başka bir örnek olarak, normalde severek giydiğimiz kazağı o an sırf kötü bir olay yaşadık diye parçalayıp atmak ve bir daha asla giymek istemeyebiliriz. Çünkü o kazak bize kötü anı hatırlatır ve daha da çok üzülmemize neden olabilir. Buna bağlı olarak da yüz ifademiz anında değişebilir ve üzüntüye bürünebilir.

pozitif ile ilgili görsel sonucu

Ada çayı yakmak gibi şeylerin etrafa mutluluk saçtığı, çevredeki hüznü ve mutsuzluğu aldığına dair bazı düşünceler var. Bu fikre çok fazla kişi doğru bulsa bile bana göre bu tarz şeyler pozitif ya da negatif etki bırakmıyor. Bunların pozitif ya da negatif etki bırakması için bence anda yaşanan duruma göre kişiye bir his bırakması gerekir. Mutluluk, hüzün, sinirlilik, heyecan gibi duyguları hissettiğimizde bunlar bize pozitif ya da negatif etki bırakıyor ve tekrardan o şeyi gördüğümüzde ya da kullandığımızda yaşadığımız o anı hatırlatıyor.

negatif ile ilgili görsel sonucu

 

Biz insanların ürettiği bazı şeyler vardır ki bizi aynı anda hem pozitif yönde etkileyebilir hem de negatif yönde etkileyebilir. Örnek olarak küçük bir şeker bir çocuğu çok mutlu edebilir fakat aynı zamanda sağlığı için zararlı olabilir. Duygusal olarak mutlu ederken fiziksel olarak da zarar verebilir. Yani bir yönden pozitif etki verirken bir yönden de negatif etki verebilir.

Eşyalar da tıpkı insanlar gibi negatif ya da pozitif etkiler bırakabilir. Bizde büyük bir etki bırakan herhangi bir anda yanımızda bulunan eşyalar bize gelecekte, önceden neler yaşadığımızı, ne tür duygular hissettiğimizi, nelere sevinirken nelere üzüldüğümüzü saniyeler içinde hatırlatabilir. Kısaca benim fikrime göre eşyalar pozitif ve negatif etkiler bırakırken bize o anda ne yaşadığımızı da hatırlatabilir.

 

 

(Visited 88 times, 1 visits today)