Eşyaların Gerçek Yüzü

Eşyalar hayatımızın belli kısınlarında yer alıyor. Hatta hayatımızın çoğunu eşyalarımızla birlikte geçiriyoruz desek yanlış olmaz. Yeri geldiğinde hayat kurtaran, yeri geldiğinde anlık duygu değişimlerini tetikleyen bu eşyaların sizce gerçekten insanlar üzerinden negatif veya pozitif etkileri var mı?

Sizin de sahip olduğunuz yani hayatınızın içinde olan bazı eşyalar farklı anlamlar taşımıyor mu? Mesela çoğu erkek bilgisayarlarına baktıkları zaman mutlu oldukları gibi, ders kitabı gördüklerinde bir o kadar mutsuz oluyorlar. En basitinden bu örneğe baktığımız zaman eşyaların insanlar üzerinde farklı enerjiye sahip olduklarını anlayabiliriz. Yine de insanlar eşyaların bir etkiye sahip olduklarını düşünmeyebilir. Ancak ben eşyaların insanlar üzerinde bir etkisi olduğuna inanan kısımdayım.

Eminim ki sizinde sahip olduğunuz ve eve gelip gördüğünüz zaman veya yanınızda size iyi veya şanslı geldiğini düşündüğünüz için taşıdığınız eşyalar vardır. Bu eşyalar sizinleyken istemsiz daha güvenli hissedersiniz. Yanınızda olduğu zaman hep işlerinin rast gittiğini gördüğünüz hatta hayatınızın anlam kazandığını düşündüğünüz eşyalarınız olduğuna eminim. Bu eşyalar sadece sizin olmak zorunda da değil. Belki en yakın arkadaşınızın size hediye ettiği bir bileklik, belki anneninizin veya herhangi bir akrabanızın size verdiği yadigar eşya, belki çok sevdiğiniz bir öğretmenin size verdiği bir kalem, belki kız arkadaşınızın size verdiği tişörtü. Kişiden kişiye değişebilir bu eşyalar ancak hepsinin ortak noktası size iyi gelmesidir.

Yine kendimden örnek vermek gerekirse her zamanki gibi olayı kız arkadaşıma bağlayıp ordan devam etmek istiyorum. Geçen senenin ortalarına doğru çıkmaya başladığım kız arkadaşımla bir gün tişörtlerimizi değiştirmiştik ve onunki bende, benimki onda kaldı. Ben tişörtü yanımdayken kendimi hep güvende ve huzurlu hissetmişimdir hatta kokusu uzunca bir zaman üstünden geçmediği için adeta yanımdaymış gibi bile hissettiğim zamanlar olmuştur. Abartmak gerekirse kokusunun geçmesine rağmen hala kokladığım zaman kokusu burnuma geliyormuş gibi hissediyorum ama bu tamamen psikolojik ve konumuzun dışında o yüzden burayı uzatmadan geçiyorum.

Tabii ki iyi olduğu kadar kötü eşyalar da vardır hayatımızda. Ona baktığımız, temas kurduğumuz zaman gerçekten anlık depresif veya kızgın bir hal alabildiğimiz eşyalar. Ben bu tür eşyaları genelde yanımdan uzak tutuyorum yeri geliyor hatta yakıyorum , aman benden uzak olsunlar… İnsanların çoğu onların yanında durup onlara kötü gelen şeyi fark etmiyorlar bile. Mesela hep yanlarında taşıdıkları bir yüzük. Bu yüzük herhangi bir anlam taşımasa bile bazen insanlarda gereksiz sinir ve stres yaratabiliyor bu eşyalar. Gün gelip o yüzüğü elini yıkamak için çıkardığında ve ardından orda unutup gününü öyle geçirdiğin zaman, gününün nasıl güzel ve mutlu geçtiğini fark ettiğinde  yine de anlamayabilirsin eksiğin ne olduğunu.

Bu eşyaların böyle insanlar üzerindeki etkilerine cidden inanıyorum ve belli bir sebebi olmadan eğer uzun süredir mutsuz ve yorgun hissediyorsanız hayatınızdaki eşyalara bir göz atın derim. İnsanlar gibi olabiliyor bazen eşyalar, en yakınınız sandığınız insanlarla sürekli birliktesinizdir, yeri gelip arkanızdan bıçaklayana kadar.

 

(Visited 77 times, 1 visits today)