ETİYOPYA

Etiyopya dünyanın en eski devletlerinden birisidir. Etiyopya daha çok Habeşistan (Köleler Ülkesi) olarak bilinir. M.Ö. 13.yy’da kurulmuştur. Etiyopya devleti 1936-1941 yılları arası Mussolini İtalya’sının istila ve işgali altında kalmıştır. Ama biz bu işgali saymazsak Etiyopya tarihi boyunca bağımsızlığını korumuştur. Afrika kıtasının Avrupa devletlerince sömürge yapılmamış tek ülkesidir. Eritre sorunu yüzünden 1960-1990 yılları arası çatışmalı ve gergin geçmiştir.

Afar bölgesinde yapılan kazılarda 3 milyon yıllık insan iskeletleri bulunmuştur. Etiyopya’dan bahsedilen ilk tarihi belgeleri yaklaşık M.Ö. 5000 yılını gösteriyor. İlk çağda kuzey Mısır Krallığının yöneticisi olan Firavunların altın, fildişi, tütsü ve köle  aramak için bu bölgeye geldikleri zannedilmektedir.

Etiyopya’da ilk kurulan modern devlet M.Ö. 8.yy’da ortaya çıkmıştır. İlk kurulan devletin adı D’mt Krallığıdır. M.Ö. 1.yy’da çökmüştür. Çöküşü ile beraber Etiyopya’da yine aynı yüzyılda Aksum Krallığı Kuruldu. Aksum Krallığı zaman içinde güçlenerek bugünkü Yemen’i içine alacak şekilde genişletti.1945 yılında Birleşmiş Milletlere üye olarak ilk bağımsız Afrika ülkesi olmuştur.

Ülkenin başkenti Adsis Ababa’dır. Afrika kıtasının 2. en kalabalık ülkesidir.

(Visited 207 times, 1 visits today)