Etkili Konuşmak

İki dudak arasından dökülen kelimelere bağlı her bir insanoğlunun hayatı. Öyle ki bir söz insanın hayatını, hatta dünyayı bile değiştirecek kadar güçlüdür. Şayet öyle olmasaydı ”Ya İstiklal Ya Ölüm” sözüyle temellenemezdi şimdi göklerde dalgalanan al bayrak. İletişimin aşamalarından biri olan konuşmak , insanın kendini ifade etmesinin anahtarıdır. Aynı zamanda söylenilen her güzel söz birer sanattır. Sizce konuşmanın bu kadar önemli olduğu bir zamanda doğru ve güzel konuşmanın eğitimi verilmeli mi?

 

  Tercihlerimiz hayatımızın akışını, işleyişini belirler. Yaşadığımız olaylarda seçeceğimiz 2 yol vardır. Bunlardan biri konuşup olayın üstüne fikirlerimiz beyan etmek, diğeri ise susmak. Susmak bazen en iyi cevaptır. Çünkü öyle zamanlar gelir ki konuşmak ve cümle kurmak bile anlamsızdır. Fakat konuşmak insanoğlunun belirtemediği duygularında ön plana çıkmasını sağlar Bu yüzden aslında çözüme ulaştıran en kısa yoldur.

 

 

Yapılan araştırmaların da desteklediğine göre çok konuşmanın insana zarardan çok yarar sağladığı aşikar . Öyle ki sözlü iletişimde etkili ve güzel konuşan insanların hem sosyal hayatı hem de kişiliğinin olumlu etkilendiğini açık bir şekilde görebiliyoruz. Aynı zamanda kişilerin özgüven , girişken olma gibi becerileri de gelişmektedir. Fakat bu konuşma yeteneği herkeste yoktur. Bu yüzden toplumun bazı kesimleri iletişim kurmakta sıkıntı yaşar ve bulunduğu ortamda aktif olamaz. Bu yüzden toplumun bu kesimine ait olan insanlarında ön plana çıkması için yapması gereken en önemli şey etkili konuşmaya giden yolu takip etmektir. Bu sadece toplumda ön plana çıkmayı sağlamaz, aynı zamanda başarıya çıkan kapının anahtarıdır da.
Konuşma sanatının eğitimi çeşitli yöntemlerle verilebilir. Örneğin duygu ve düşünceleri harflerle harmanlamamıza ve ağzımızdan çıkan her kelimenin bedenimizle birleştirmemize yardımcı olabilecek en güzel yoldur tiyatro. Çünkü ancak sahnede kendiniz olabiliyorsunuz.Göğün ve yerin binbir rengini tuvalinde canlandıran bir ressam için sanatın anahtarı fırçasıysa, bir tiyatro oyunucusu içinse sanat konuşmaktır. Eğer bu tür aktivitelerden hoşlanıyorsanız konuşma becerisini geliştirmek için en güzel aktivitelerden biri olacaktır.
  Tabii güzel ve etkili kouşmanın en temel kuralı Türkçeyi doğru kullanmak.Her ne kadar harfleri ve kelimeleri doğru telaffuz etmeye çalışsak da vurgu ve tonlamaya dikkat etmediğimiz sürece konuşma hep eksik kalır. Bu yüzden toplum önünde rahat ve akıcı bir şekilde duygu düşüncelerimizi aktarabilmek için diksiyon kurslarına gitmeyi de tercih edebiliriz
Son olarak dilimizi etkin kullanmanın en büyük sırrı her bir sayfasında bizifarklı yerlere götüren , iki kapağı arasında binbir anlam gizli olan kitaplar. Kitap okumanın sadece hayal gücümüzü genişlettiğini söylemek yapacağımız en büyük haksızlık olur şüphesiz. Çeşit çeşit kitaplar okumak bize konuşma dilinin zenginliğini ve farklı yazarların kullandığı akıcı dili  gösteren en iyi yöntemdir.Bu yüzden insanın ufkunu, kelime darcığını ve konuşma sanatının farklı biçemlerde nasıl ifade edildiğini geliştiren en etkili yöntemdir.

Sonuç olarak insanoğlu ağzından çıkan iki kelamla her şeyi değiştirebilir. Sözler aracılığıyla insan duygu ve düşüncelerine yeni bir form bulur. Yani kimlik kazandırır.Tıpkı sanat gibi. İnsanın yaşamının en önemli bağları olan bu kavramın geliştirilmesi toplumun her kademesi için gereklidir.

(Visited 95 times, 1 visits today)