EV HANIMLIĞI BİR MESLEK MİDİR?

İnsanların hayatını devam ettirebilmek için belirli konularla üzerine verdikleri uğraşlara ve karşılığında da para almalarına çalışmak diyoruz. Her insanın farklı yönlere eğilimi vardır. sanat,müzik,matematik,edebiyat… Ama Türkiye’de para kazanılmadan yapılan bir sürü meslek de var.

Bir topluluğa girildiğinde ilk sorulan sorulardan biri ne iş yapıyorsunuz? mesleğiniz nedir? gibi sorular olduğu için ev hanımlığını bir iş olarak görmeyen ev hanımları da utana sıkıla cevap veriyorlar. Biri ev hanımıyım dediğinde doktor ya da avukat olan insanlar yani kendini daha yüksek rütbede gören insanlar ev hanımlarını eleştiriyor ve ev hanımlığının kesinlikle bir meslek olmadığını vurguluyorlar. Ev hanımları da işte tam olarak bu yüzden ev hanımıyım demekten korkup çekiniyorlar.

Halbuki ev hanımları bir sürü mesleği birden yapıyorlar. Örneğin öğretmenlik ya da aşçılık… Ev hanımlığının bir meslek olmadığını savunan insanlar işte bu yüzden yanılıyorlar. Ev kadınlarının üretmediğini söylemek büyük bir yanlışlıktır bence. Her insan üretir. Özellikle kadınlar.

Fakat neredeyse bütün ev hanımları kendilerini işe yaramaz ,mesleksiz, ezik ve kocalarına bağımlı olarak gördükleri için kendilerinin değerlerini anlamıyorlar ne yazık ki. Herkes eşit doğar bu toplumda ama eşit büyümez maalesef herkes kendini yetiştirebilmelidir. düşüncesi hakim modern toplumda. Fakat insanların hayatını eleştirmek kimseye düşmez. Herkes eşittir.

Fakat kadınların da bu kadar çok eziklenmesi gerçekten hiç hoş bir durum da değil bence .Erkeklerin her zaman daha üstün olduğunun söylenmesi büyük bir hata. Erkek adam çalışır kadın eve oturur bekler sözü aslında bütün bu tezi çürütüyor. Ev hanımlarının artık mesleklerinden istifa etme zamanları çoktan geldi de çattı. Kadınların gücünün küçümsenmemesi ve erkeklerle kadınların eşit olduğunun herkese bir an önce lanse edilmesi gerekiyor. Ev hanımlığı bir meslek olabilir fakat olmamalıdır. Bir kadının sadece evde durup bir erkeğe hizmet etmesini hiç de etik bulmuyorum. Peki madem öyle neden erkekler bunu yapmıyor? Kadınların ne suçu onu bir türlü çözemiyor kimse doğrusu.

Sonuç olarak her kadının ayakları üzerinde durabilme kabiliyetinin olduğunu düşünüyorum ben. Kimseye muhtaç olmadıklarını kendi kendine çözüm yolu arayacakları ve bulabilecekleri bir dünyadayız . Kesinlikler erkek kadından üstün değildir. Ve ev hanımı olan kadınların da kocalarına hizmet etmeleri gerektiği olgusunu da kırmamız gerekiyor. Hemde hemen.

Biz kadınlar hayatın her alanında mücadeleci duruşumuzu bozmamalı birbirimize destek olmalı ve dimdik yürümeliyiz önümüzdeki yolda.

(Visited 145 times, 1 visits today)