EVCİL HAYVANLAR

Ben hayvanlara evde bakılması gerektiğini düşünüyorum. Ancak, bunun tüm hayvanlar için geçerli olmadığını da biliyorum. Bildiğimiz gibi birçok hayvan türü doğal ortamlarında büyümeye ve yetişmeye alışkındır. Bazı hayvan türleri ise insanlar tarafından evcilleştirilmiş ve doğal ortamda yaşam koşullarından uzaklaşmışlardır.

Evcilleştirilmiş hayvan türlerinin doğal ortamlara uyum sağlaması ve hayatta kalması oldukça zordur. Bu sebeple, evcil hayvanların sahiplenilmesi ve böylece ev ortamında büyütülmesi aslında herkesin düşündüğü gibi kötü bir durum değildir. Hayvanların biz insanlar tarafından eğitilerek yetiştirilmesi özellikle çocukların doğa, hayvan sevgisi ve sorumluluk duygusunu geliştirmektedir. Bu duygu ile yetişen bireyler, evcil hayvanların dışında doğal ortamlarda bulunan diğer canlıların da ihtiyaç duyduğu sevgi ve ilginin farkına varabilmektedir.

Sonuç olarak, tüm canlıların yaşama hakkı olduğunu düşünürsek ister evde ister dışarıda tüm hayvanlara sahip çıkmalı ve onları korumalıyız.

evcil hayvanlar ile ilgili görsel sonucu

 

(Visited 395 times, 1 visits today)