Evcil Hayvanlara Evde mi Bakılmalı Yoksa Dışarıda mı?

Hayvanlar insanlar için etinden, sütünden faydalanılacak varlıklardır. İnsanoğlu evcilleştirebildiğini hizmetine almış 20. yüzyıl sonrası birden boş vakit sahibi olunca onları kendilerine arkadaş seçmeye başlamış. İnsanların kendi tercihidir. Ama başkalarına zarar vermesine izin verilmemelidir. Doğal rahatlama unsurlarıdır. Ben de evimde kedi ve kuş beslemiş biri olarak evde hayvan beslenmesine karşı olamam. Ama köpek konusunda aynı düşünmüyorum. Kedi , kuş, balık dışında hayvanların bahçe ortamı ya da ev dışı alanlarda bakılması daha doğru gibi geliyor.

Ev de mi bakılsın, dışarıda mı bakılsın sorularından ziyade hayvanlara karşı merhametli olunmalıdır. Yaratılan her canlıya karşı merhametli olunmalıdır. Hayvanların güçleri dışında kendilerini savunma mekanizmaları olmadığı için hakları gözetilmelidir. Tüylü hayvanlar ticari amaçlarla nesilleri yok edilip arkasından hayvanların neslini koruyalım toplantılarını da çok samimi bulmuyorum.
Sonuç olarak insanoğlu hayvanlara hep kendi egolarını tatmin amacı ile yaklaşıyor. Bu duygunun ötesinde merhamet duyguları ile yaklaşırsak daha güzel olacaktır. Dünyamızı farlı şekillerde güzelleştirdiklerini düşünüyorum.

(Visited 48 times, 1 visits today)