EVCİL HAYVAN=SORUMLULUK

Günümüzde çoğu kişi evinde evcil hayvan beslemek istiyor. Bence evcil hayvan besleme konusunda insanların bir çok yanlışı var. Bunlardan bir tanesi şu çoğu insan aslında evcil hayvan beslemenin çok büyük bir sorumluluk olduğunu bilmiyorlar veya o hevesle alıp sokağa atıyorlar. Bu özellik gerçekten çoğu insanda var. Evcil hayvan beslemek için maddi durumunuzun da iyi olması gerekiyor. Çünkü o hayvanların en iyi şekil de hayatta olması için onlar için para harcamalı onlara en iyisini almamız gerekiyor. Sorumluluk kısmı ise mesela yavru iken ona tuvalet eğitimi vermen gerekir tasma eğitimi vermen gerekir veya  her gün okuldan geldikten sonra köpeklerinle ilgilenmen gerekir. Onları mutlu etmen gerekir, dışkılarını temizlemen gerekir, yürütmen gerekir ve daha bir çok şey… Bu yüzden evcil hayvan sorumluluk gerektirir.

evcil hayvan sorumluluk gerektirir ile ilgili görsel sonucu

İkinci sorun ise şu insanlar sokaktan hayvan sahiplenmek yerine gidiyorlar 2000-3000 TL’ye kedi alıyorlar veya köpek bana bu gerçekten çok saçma geliyor. Onlara zaten yemek ve su veriliyor ama dışarıdaki yaklaşık olarak her hayvan aç ve susuz. Benim 4 köpeğim 1 kedim var hepsini sokaktan sahiplendik ve hepsi birbirinden güzel hayvanlar. Yani insanlar hayvanları satın almaktansa sahiplenmeli.

pet shoplar kapatılmalı ile ilgili görsel sonucu

Üçüncüsü ise şu çoğu sitelerde, apartmanlarda evcil hayvan beslemek yasak. Bence çok mantıksız çünkü eğer bir insan sorumluluğunu taşıyıp bir apartmanda kedi veya köpek besliyorsa onu her gün yürütmek zorunda. Evet komşulardan havlama sesi var diye şikayet gelebilir. Bu gayet olası bir durum. Fakat bu onun sahibinin sorunu çünkü aslında hayvanın havlayıp havlamaması sahibinin elinde onu huzurlu tutmak onun elinde yani yine sorumluluk gerektiriyor.

 

(Visited 64 times, 1 visits today)