Evde Çalışmak

Günümüzde gelişen teknoloji bize iş hayatında da çok büyük yenilikler katmıştır. Bunlardan biri de –günümüzde çok fazla kullanılan- iş yerine veya ofise gitmeden evde çalışabilme imkanı. İşini internet üzerinden yürüten biri için bu durum ilk bakışta çok büyük bir avantaj, kusursuz bir fırsat gibi gelebilir fakat evde çalışmanın da bir takım dezavantajları var.

Evde çalışan bir insanın dikkatinin dağılma olasılığı iş yerinde çalışan birine oranla çok daha yüksek çünkü evde bizi denetleyen veya bizimle birlikte çalışan başka kimse yok. Bunun yanında kaç saat çalıştığımız ve molaları ne kadar verdiğimiz bize kaldığı için belli bir disiplin oturtmak çok zor. Evde çalışmanın başka bir dezavantajı ise bütün gün aynı ortamda kalmak. Sabah akşam aynı yerde kalmak, kimseyle konuşmamak, kimseyle iletişime geçmemek bir süre sonra psikolojik olarak yorucu ve sıkıcı olabilir. Arada bir ortam değişikliği hem yaptığınız işin verimini ve yaratıcılığını arttırır hem de kendinizi, beyninizi bunaltmamış olursunuz.

İş yerinde yapacağınız işin başlangıçtan bitime kadar alacağı süre evde yaptığınız aynı işin alacağı süreden çok daha kısa sürer çünkü iş yerinde boşa vakit geçirmek gibi bir durum çok fazla söz konusu olmaz. Özellikle üst düzey bir yönetici değilseniz yani sizi denetleyen birisi varsa iş yerinde o işi hemen bitirmeniz için üzerinizde bir baskı olacaktır bu da yaptığınız işin bitimine kadar geçen süreyi kısaltacaktır.

Peki evde çalışmanın hiç mi bir avantajı yok? Tabii ki var. Belli bir rutine bağlı kalmadan istediğiniz saatte kalkmak, istediğiniz saatte işe başlamak her ne kadar iş saati disiplinini bozsa da sizin kendinizi farklı ve iyi hissetmenizi de sağlar. Aynı zamanda yetişmeniz gereken bir yer olmadığı için daha rahat olursunuz. Diğer bir avantajı ise trafik. İş giriş ve çıkış saatlerinde oluşan yoğun trafiğe maruz kalmanıza gerek kalmaz. Aynı zamanda arabanız için özel olarak bir yakıt parası ayırmak zorunda kalmazsınız.

Diğer bir yandan çalıştığınız mekanın düzenini kendiniz ayarlayabilirsiniz. Kendi evinize kendinize göre hazırladığınız, sizi motive edeceğini düşündüğünüz şeyleri etrafınıza koyabilir, baktıkça sıkılacağınız şeyleri gözünüzün önünden kaldırabilir, yaratıcılığınızı ve iş veriminizi arttırıcı değişiklikler yapabilirisiniz. Çalıştığınız ortamı ufak dokunuşlarla güzelleştirebilirsiniz. İstediğiniz zaman dinlenebilir, dışarı çıkabilirsiniz. Kendi evinizde dışarıda olduğundan çok daha fazla rahat olabilirsiniz ve istediğinizi yapabilirsiniz. Daha özgür olursunuz. Kimse size bu konuda karışmaz.

 

Yani evde çalışma durumunun avantajları ve dezavantajları bu şekilde. Bu durumları avantaj veya dezavantaj olarak görmek olaya nereden baktığınıza göre değişiklik gösterecektir. Bundan sonra daha rahat, bir şeylere çok fazla bağlı kalmadan, kendi kafanıza göre ayarladığınız bir düzen içinde mi, yoksa daha denetimli ve disiplinli, biraz daha bir şeylere bağlı ve grup halinde mi çalışmak istediğinize karar verip ona göre elinizde böyle bir seçenek olduğunda evde çalışıp çalışmamaya karar verebilirsiniz.

(Visited 138 times, 1 visits today)