EvdeHobi

1 Aralık 2019’da Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve o tarihten beri etkisini gösteren Covid-19 salgını, hepimizi evlerimize çekilmeye zorlamıştır. Evlerinde durmaya alışık olmayanlar da bu süreç boyunca yapacak yeni aktiviteler ve hobiler aramaya başlamışlardır. Ben bu yazıda bu hobi ve aktivite arayışını kolaylaştıracak bir fikrimden bahsedeceğim: Bir akıllı telefon uygulaması, EvdeHobi.

UYGULAMANIN AMACI:

Bu uygulamanın amacı, daha önceden de belirttiğim gibi, insanların kendilerini oyalayabilecek yeni hobiler ve yeni aktiviteler bulmasına yardımcı olmak olacaktır. Peki bunu nasıl yapmayı planlıyorum? Ben bu sorunun cevabını alabilmek için kendime şu soruyu sordum: Bir insanın bir konuyu en iyi şekilde anlaması için en uygun yol nedir? Bu soruyu kendime göre cevaplayacak olsaydım cevap büyük ihtimalle “Birisinin bana anlatmasıyla.” olurdu ama tabi ki de insanların öğrenme tarzları da kişilikleri gibi, kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bu yüzden uygulamamda elimden geldiğince çok yöntem kullanmaya çalışacağım. Rubik küpleri örnek olarak verirsek, bu hobiyle alakalı bölüme girildiğinde küplerin büyüklüklerine göre, 3x3x3 veya 4x4x4 gibi ayrıldıkları sekmeler kullanıcının karşısına çıkacak. Her bir sekmenin altında çözüm yolunun ve küçük tüyoların anlatıldığı videolar bulunacak. Ayrıca kullanıcılar, eğer bahsedilen konu uygunsa, videolarda verilen bilgilerin bulunduğu PDF (Portable Document Format) dosyalarına da bu sekmelerden ulaşabilecek.

 

ARAYÜZ:

Uygulamanın içeriğinden biraz bahsettiğime göre şimdi de biraz aklımdan geçen arayüzden bahsedebilirim. Uygulamayı ilk indirdiğinizde, neredeyse bütün uygulamalarda da olduğu gibi, var olan bir hesap ile giriş yapma veya hesap oluşturma ekranı gelecek. Bu ekranın rengi mavi olacak. Mavi rengi sevdiğim için seçmedim. Uygulamamı nasıl daha çekici ve güvenilir yapabilirim diye düşünüyordum ve aklıma en başta bir uygulamanın işlevinden sonra albenisini oluşturan bir diğer faktörün, bana göre, uygulamanın arayüzünün düzeni ve renkleri olabileceği geldi. Sonra da arayüzde hangi renkleri ne amaçla kullanabileceğim hakkında küçük bir araştırma yaptım. Yaptığım küçük çaplı bu araştırmaya göre mavi renk insanlarda güven duygusu uyandırmaktadır. Facebook, Twitter ve Skype gibi uygulamaların da “Merak etmeyin, bilgileriniz güvende.” mesajı vermek için mavi olduğu hakkında da bir yazı okudum. Bu yüzden de şifre giriş ekranının rengini mavi yapmaya karar verdim.

Şifre ekranından sonra uygulamanın ana arayüzü, işlemlerin gerçekleşeceği bölüm gelecek. Uygulamanın ana arayüzünü de, yine yaptığım araştırma sonucu ulaştığım verilere dayanarak, turuncu ve sarının tonları yapmaya karar verdim. Peki ya uygulamanın düzeni nasıl olacak? Daha önceden belirttiğim sekmeler nerede olacak? Kullanıcı bu sekmelere, videolara ve benzeri içeriklere nasıl ulaşacak? Kullandığınız uygulamalara bakarsanız neredeyse hepsinde ekranın en altında menüleri gösteren bir şerit vardır. Ben de onlara benzer bir şey yapmayı planlıyorum çünkü mantıklı düşününce koskoca şirketlerin bu şeriti ekranın en altına koymalarının bir mantığı olmalı diye düşünüyorum. Uygulamama koyacağım şeritin üstünde soldan sağa doğru sırasıyla ev şeklinde bir buton, içinde örgü şişleri gibi insanların aklında hobi kelimesini canlandıracak birkaç eşyanın içinde olduğu kutu şeklinde bir buton ve son olarak da şeritin en sağında çoğu uygulamada da olduğu gibi kullanıcının profil ayarlarını açan bir buton olacak.

 

Şeritteki Butonlar:
Ev Butonu:

Kullanıcı bu butona basınca ana ekrana, yani bir hesapla giriş yapılınca açılan ilk ekrana yönlendirecek. Bu ekranda kullanıcı o gün, hafta veya ay içerisinde uygulamaya yeni eklenen ve değiştirilen şeyleri görebilecek. Örneğin yeni eklenen videolara, değiştirilen PDF’lere ulaşabilir.

Kutu Butonu:

Kullanıcı bu butona basınca karşısına bir arama kutucuğu gelecek. Bu arama kutucuğunun altına da kare şeklinde kutular gelecek. Bu kutuların üstünde o gün en çok araştırılan veya kaydolunan hobi başlıkları olacak. Aynı zamanda kullanıcılar bu bölümdeki arama kutucuklarından istedikleri herhangi bir hobiyi anahtar kelimeleri yazarak aratabilecek.

Profil Butonu:

Kullanıcı bu butona basınca takip ettiği hobi başlıklarını görebilecek, tamamladığı başarımları ve arkadaşlarının ne yaptığını görebilecek. Ayrıca bu menüden profilinin diğer insanlar tarafından nasıl görünebileceğini ayarlayabilecek.

 

Uygulama kullanılmaya başlandıktan sonra bu uygulama kullanıcı beklentilerine göre daha da geliştirilebilecek olan bu uygulama ile kısıtlama ve sıkıntı dolu bu sürecin daha rahat atlatılmasına yardımcı olması amaçlanmaktadır.

(Visited 20 times, 1 visits today)