Evden çıkmadan para kazanmak”Freelance”

Freelance nedir?

     Freelance , serbest çalışmak demektir.Genel anlamıyla, bağımsız çalışan yani herhangi bir iş yerine gitmeden çalışan kişi demektir; Türkiyedeki resmi karşılığı serbest meslek  olarak geçmektedir. Bilinenin aksine freelance yan gelip yatmak anlamına gelmez.Freelance çalışan birinr ay sonunda maaş veren biri olmadığı gibi başında bekleyip neyi nasıl yapacağına karışan biri de yoktur, normal işçi ile farkı budur. Geçim sıkıntısı yine vardır fakat sevdiği işi istediği boyutta yapma özgürlüğüne sahiptir.

    Özellikle grafik tasarım çalışmaları, çevirmenler, tasarım projeleri, web sitesi gibi alanlarda yaygın olarak görülür. Freelance çalışan kişi, kazancını maaşla değil, yaptığı iş üzerinden fiyatlandırılarak ya da saatlik çalışma karşılığı ile elde eder. Çalışma saatleri de kişinin isteğine göre değişir. Freelance çalışan, işverenin sadece işini yapmakla yükümlüdür, sigorta ve diğer ihtiyaçları müşteriyi ilgilendirmez. Freelance çalıştırmak bazı firmaların dönemlik olarak tercih ettiği bir yoldur; aşırı iş yığılması durumunda veya çok üst kalite iş gerektiği durumlarda freelance çalışan aranır. Freelance çalışan, daha hızlı ve sorunsuz çalışabilir, ki işverenler için bu avantajlı bir durum oluştur.

Freelance çalışan bir kişi firmadaki elemanlara göre daha ılımlı tavırlar sergiler ve esnek hareket edebilir; örneğin işyerinde maaş geciktiğinde normal elemanlar rahatsızlık hisseder çünkü onların tek geçim kaynağı işyeridir, freelance ise birçok kanaldan kendine iş bulabildiği için parası geciken işyerine bel bağlamayıp başka işyerlerine bakar. Anlaşmalı olduğu ve bağlantısı bulunan birçok işyeri vardır. Gerektiğinde bağlantılarını arayıp iş tekliflerini değerlendirir.

office-581131_1920

Freelance Çalışmanın Avantajları

Freelance eğer iletişim kanallarını doğru kullanırsa birçok avantajı vardır. Freelance çalışan kişi, zamanını kiralamadığı ve sadece yaptığı işle orantılı para kazandığı için, maaşlı çalışan kişilere göre daha özgür bir çalışma ortamına sahiptir. İş yoğunluğu ve iş tercihleri kendi iradesine bağlı olduğu için kimseye hesap verme zorunluluğu duymaz. Çalışma saatleri kendi isteğine göre belirlendiği için, iş baskısı da olağan bir çalışana göre kısmen azdır. Öte yandan, bir işyerine bağlı olmadığı için, çalışanların ve üst kademedeki kişiliklerin baskısından da muaftır. Tembellik yapma ve aşırı çalışma seçenekleri, her zaman önündedir (Genellikle sıradan bir elemana göre fazla çalışır). Diğer bir yandan ise, bir yerde maaşlı olarak çalışan biri, ek iş olarak uzmanı olduğunuz alanda freelance olarak çalışabilir.Fakat gerçek anlamda freelance olması için kişinin bir kurumdan sabit maaş almıyor olması gerekir.

entrepreneur-593378_1920

Freelance Çalışmanın Dezavantajları

Freelance çalışmanın özgürlük yanı dışardan güzel görünse bile kötü yanları da vardır. En önemli sorun; Freelance çalışanlar için iş sürekliliği yoktur. Elinde iş bulunmadığı zamanlarda işi kendisi aramalı ve pazarlık gibi konuları da kendisi düşünmelidir. Bu yüzden, sürekli bir gelir garantisi yoktur. Kimi zaman işler yoğun olurken, bazı dönemler günlerce, aylarca, para kazanamayabilir. Öte yandan, eğer Freelance çalışan kendi imkanları ile sosyal güvenlik işlerini yaptırmamış ise, sosyal güvencelerden ve emeklilik hakkından mahrumdur. Diğer bir dezavantajı ise, emeğinin karşılığını almakta yaşayacağı muhtemel sorunlardır. Eğer Freelance çalışan, işini iyi bir sözleşme ile garanti altına almamış işe, parasına almada büyük sıkıntılar yaşayabilir. Freelance çalışanların büyük bir kısmı mevcut sistemdeki haklarını tam olarak bilmezler. Bu sebeple, kimi zaman işverenin sözü geçer ve hakkı yenilir.

Bütün bunları tek bir noktada toparlayacak olursak freelance yani işini herhangi bir ofise veya işyerine gitmeden çalışan işçiler yapmış oldukları işlerde her ne kadar başarısız olabilme ihtimalini taşıyor olsalarda işlerini yaparlarken işyeri ortamında var olan negatif etkenlerden uzakta bulundukları için ve geçinmek için paraya ihtiyaç duydukları için iş yerinde ortaya çıkartılan bir ürünün daha kaliteli ve iyi bir durumda olmasını sağlayabilirler.Bu yüzden  her ne kadar şirket yöneticileri bu tür çalışma biçimine karşı çıkıyor olsalarda gelecekte en çok yaygın olacak çalışma tarzlarından biride Freelance’dir.

Kaynak:www.hizliadam.com

(Visited 33 times, 1 visits today)