Evimdeki İzinsiz Misafir

 

Ülkeleri birbirinden ayıran ve ülkelerin bitiş noktalarını temsil eden bölgelere sınır denir. Bir ülkenin sınırları dışına çıkabilmek ve bir başka ülkenin sınırları içine girebilmek için özel aracı kurumlar veya gidilmek istenen ülkeye bağlı konsolosluklar tarafından verilen resmi izine vize denir. Birçok ülke, ülkesinin kendi ulusal çıkarları doğrultusunda vize rejimini uygulamaktadır. Bazı ülkeler ise ülkeden ülkeye değişen bir vize rejimi uygulamaktadır. Örneğin Avrupa Birliği’ne üye ülke vatandaşları vizesiz olarak Türkiye’ye seyahat edebilmekteyken muafiyeti olmayan diğer yabancı ülke vatandaşlarının vize alması gerekmektedir. Turistik vize, çalışma vizesi, öğrenci vizesi, sınır kapısında vize gibi vize türleri en çok kullanılan ve tercih edilen vize türlerinden olsa da vize türleri ülkelere göre çeşitlilik gösterir. Bu vize türlerinden herhangi birini alabilmek için gereken belgeler de ülkeden ülkeye değişsede pasaport, biyometrik fotoğraf, evli olanlar için evlilik cüzdanı, ikametgah belgesi, nüfus kayıt örneği, banka hesap dökümü, mesleki durum belgesi birçok ülke için aynıdır. Eksik belge getirme, daha önceden sınır dışı edilme, maddi gücün yeterli olmadığı ve benzeri durumlarda vize başvurusu reddedilebilir.

Vize tüm dünyada ülkelerin güvenliği için önemli bir unsurdur. Ülkeden ülkeye değişiklik göstersede birçok ülke suç geçmişi olan insanlara vize vermemektir. Bu sayede kamu düzenini bozabilecek insanlar başka ülkelere giriş yapamaz.

Örneğin ABD sınır güvenliğinin tam olmaması, vize rejiminin sıkı bir şekilde uygulanmaması ve bunun sonucunda ülkelerine giren suçlular nedeniyle 11 Eylül 2001 tarihinde terör saldırılarıyla karşı karşıya kaldı. Kaçırılan dört yolcu uçağından ikisi New York’taki Ticaret Merkezi kulelerini yerle bir etti. Diğer bir tanesi Washington’da Savunma Bakanlığı Pentagon binasına çarptı. Dördüncüsü ise F-16’lar tarafından vurularak düşürüldü. Olayda 3000’e yakın insan hayatını kaybederken 25000’e yakın insan yaralandı. ABD’de bu olayın sonucunda havaalanı ve sınır güvenlikleri artırıldı. Vize rejimi sıkılaştırıldı. Bu olayın başka bir sonucu olarak ABD teröristlerle mücadele amacıyla Afganistan’a asker gönderdi. Daha sıkı ve kontrollü vize uygulaması olsaydı bu saldırıları planlayan ve gerçekleştiren kişiler ABD’ye giriş yapamayacak ve bu saldırılar gerçekleşemeyecekti.

Bunun dışında kontrolsüz şekilde insanların farklı ülkelere seyahat etmeleri, bulaşıcı hastalıkları da beraberinde getirme riski bulunmaktadır. Son dönemde dünyadaki bütün ülkeler Covid-19 hastalığı ile mücadele etmektedir. Bu hastalığın ülkelerine yurtdışından taşınmasını en aza düşürmek için ülkeler farklı tedbirler almaktadır. Bazıları dönem dönem sınırlarını tamamen kapatırken birçok ülke de vize başvurularında PCR testi veya aşı olma koşulu aramaktadır.

Son dönemde ülkemize kontrolsüzce  giriş yapan Suriyeli sığınmacılar nedeniyle kızamık, verem ve çeşitli bulaşıcı deri hastalıkları gibi günümüzde az görülen hastalıklar yeniden sık görülmeye başlamıştır. Hatta bu nedenle ülkemizde uzun zamandan beri hiç rastlanılmayan çiçek hastalığı tekrar ortaya çıkmıştır.

Vize uygulamasının insanların seyahat özgürlüğünün tamamen ortadan kalkmayacak şekilde kontrollü olarak uygulanması önemlidir. Hiç kimse evine yabancı birinin izin almadan içeri girmesini istemez. Aynı şekilde ülkesine de yabancı birinin izin almadan girmesini istemez. Bu nedenle kontrollü girişleri sağlamak üzere vize tüm dünyada uygulanması kaçınılmaz bir zorunluluktur.

(Visited 27 times, 1 visits today)