Evinizi İş Yeriniz Yapmak İstemez Misiniz?

Ofis koltuğunuzun kanepeniz olduğunu , atıştırmalık çekmecenizin kileriniz olduğunu, dönüş yolunuzun evinizin koridoru olduğunu hayal edin.Sizce bu gerçekleşmesi mümkün olmayan bir rüya mı? Her zaman için değil.          Bugünlerde tüm ilgi telekominikasyon olarak bilinen bir düzenleme ile evde çalışmanıza izin veren işler. 15.000’i aşkın çalışan yetişkin ile yapılan 2017 Gallup anketine göre, ankete katılanların %43’ü  2012 yılına göre 2016 ‘da %4 daha fazla zaman harcadıklarını söylediler. Tek fark ise evde çalışan insan sayısının daha fazla olması. 2016 ‘da Ankete katılanların %31’i haftada 4 ila beş gün 2012 de ise %24 ‘ü evden çalıştı. Bu oran evde pijamayla çalışmanın cazibesinden daha fazla; evden çalışmak kendi kendine motivasyona , öz disipline ,odaklanmaya ve konsantrasyona bağlı kalmayı öğrenmemizi sağlıyor. 

Fay, “kariyeriniz boyunca çalışmak başarının kritik bileşenidir” diyor.” Kulağa basit gelsede  gereken tek şey zaman yönetimi ve zamanlamaya sahip olmak için önemli gereken  bir beceri.”

Bu sayede daha fazla iş yapabilir yoga dersine girip alışveriş merkezine gitmediğiniz sürelerde ise evden çalışıp daha üretken olabilirsiniz. 

Yetenek edinme şirketi Winterwyman’ın ortağı J.P Giuglino, “ evlerinden uzak çalışanlar işe gidip gelmek için saatler harcıyor “diyor. Aslında Giugliano uzaktan çalıştığında, günde en az 3 saat stressiz üretkenlik sağladığını söylüyor.Ayrıca ofis hayatında zaman zaman rahatsızlık duyabilirsiniz; araya giren kesintiler, yüksek sesle çalışanlar, konuşanlar vb.

Fay odasında gerçekleştirebileceği hızlı bir toplantı yapmak mümkün olmadığında, iletişim araçlarınızın hızınından yararlanmanız gerektiğini söylüyor. Aynı zamanda günümüzün dijital dünyasında, bu tür teknolojilere hakim olabilmek sizi daha pazarlanabilir kılıyor.

İnsanlar için evden çalışmak daha az yorulmak anlamına gelsede, çalışkan insanlar için bunun tam tersi geçerli olabilir.

Fay, “Ofise gidip ofisten bu ayrılığa sahip olmadığınızda, iş gününüz bir araya gelerek ev yaşamınızı bulanıklaştırır” diyor. Her zaman “iş yerinde” gibi hissetmek, tükenmeye bile yol açabilir.

Döngüde hissedebilirsiniz. Oraya varana kadar fark edemeyebilirsiniz, ancak bir ofiste gerçekleşen birçok geçici işbirliği var. Meslektaşlarınızın en iyi uygulamalarından birini alıp öğle yemeğinde hazırlıksız bir beyin fırtınası oturumu düzenliyor olsun, bunu evden çoğaltmak zordur.

Teknoloji platformlarına tam erişiminiz olmayabilir. Çoğunlukla, bulut teknolojisi, uzaktan çalışanların her yerden çalışmasını her zamankinden daha kolay hale getirdi. Bununla birlikte, veri güvenliği veya tüketicinin korunmasıyla ilgili endişelerin telekomünikasyon araçlarının tam erişime sahip olmasını engelleyebileceği durumların olduğunu  biliyoruz. 

İş arkadaşları sizi gevşetmekle suçlayabilir. Evden çalıştığınızda ve hemen bir çağrıya veya e-postaya ulaşamadığınızda, iş arkadaşlarınız size ofisteyseniz mümkün olduğunca fazla yol gösteremezler. İnsanlar, ağırlığınızı çekmek yerine, bunu kolay alıp almadığınızı merak edebilirler. “Unutma” diyor Fay, “onus, yaptıklarını ve başardıklarını fazladan iletişim kurmak için evden çalışan bireyin üzerinde” diyor.

(Visited 37 times, 1 visits today)