Evlatlık Belgesi

O gün yine bir aile buluşmasındaydık ve kuzenimin aklına eski video ve fotoğraflara bakıp eski anılar hakkında konuşmaya başlamıştık ve zaman su gibi akıp geçmişti. Bir ara saate bir bakmıştık ki çoktan eve dönme saatimiz geçmişti. Saat 22.30 gibi eve gelmiştik kardeşim albüm ve eski şeylere bakmaktan çok eğlenmişti ki evde devam etmek istemişti. Babamı zar zor ikna ettikten sonra eski şeyler bulmak için kardeşimle birkaç dolap karıştırmaya başlamıştık. Birkaç dakika araştırdıktan sonra gözüme bir kağıt ilişti ama çok umursamadım. Yarım saat eski videoları izledikten sonra o kağıt aklıma geldi ve babama sordum ama endişeli bir ifade ile hangi kağıt dedi ve anneme işaret yaptı. Çok saçma bir oyunculukla neden bahsettiğimi anlamadıklarını söylediler ve heyecanlanmaya başladım ve merakım saniyeler geçtikçe artmaya başladı.

Gece o saçma kağıt parçasını düşünmekten uyuyamadım ve gecenin ilerleyen saatlerinde bakmak için plan bile yapmıştım ama ne yazık ki uyuya kalmışım. Sabah evde kimse yoktu ve o kağıdı aramaya başladım ve birkaç dakika içinde buluverdim yine aynı yerde duruyordu. Açıp baktım ama ne göreyim kalp atışlarım bir anda ikiye katlandı ve daha da artmaya devam ettiğini hissetmeye başladım. Nefesim daraldı sanki soluk borumda oksijen geçişini engelleyen bir filtre varmış gibiydi. Kağıdın tamamını okuduğumda bu benim adıma olan bir evlatlık alma belgesi olduğunu anladım.

Yıkılmış bir şekilde yerde oturuyordum ve kapının açılma sesi geldi kapıya gidecek halim yoktu. Annemin sesi geldi adımı söylüyordu evde miyim diye anlamak için ama sesim çıkmıyordu bir şey diyemedim ve beni dubara yaslanmış elimde o belge ile etrafa boş boş bakarken buldular. İçimden “Bunu bana söylemediklerine inanamıyorum.” diye söyleniyordum. Annem ve babam beni öyle görünce kahkaha atmaya başladılar. Ne olduğunu anlamadım ve onlara boş bir ifade ile bakmaya başladım ve bana “1 NİSAN!” diye bağırmaya başladılar ve kardeşim de güle güle geldi ve aslında ne olduğunu anlatmaya başladılar.

O gün aslında benim o kağıdı bulmam için oraya koyduklarını ve kuzenlerimdeyken de kardeşimin eve gelince yine böyle şeylere bakmak isteyeceğini bildikleri için o kutuyu da hemen masanın üstüne koymuşlar. Bu da yetmez diye daha da meraklanmam için de sanki endişenmiş taklidi yapmışlar hepsi resmen bir oyunun parçasıymış. Bunları anlattıktan sonra babam “Anılara yeni bir video ekleyeceğim şimdi.” dedi. Ne alaka olduğunu sordum ve parmağı ile bir yeri işaret etti ve bir baktım ki bana bakan bir kamera. Ağızım açık kaldı ve çok garip bir ailede olduğumu fark ettim ama doğru aile olduğu için içim baya rahatladım. Bu belgeyi nereden bulduğunu sordum babama zor olmadığını kardeşiminkine montaj yaptığını söyledi ve güldü…

(Visited 553 times, 1 visits today)