Evrendeki Her Şey İnsanın Kontrolünde Mi?

Evrende sayılamayacak kadar fazla cisim vardır. Gezegenler, yıldızlar, nötron yıldızları, karadelikler, cüce yıldızlar, gök taşları, belki başka canlılar ve çok daha fazlası… Sadece dünyadaki canlıları varsayarsak aralarındaki en zeki canlılar biz oluyoruz.  Peki bu düşünce evrendeki her şeyin bizim kontrolümüze verildiği anlamına mı geliyor? Bu düşünceye göre evet ya da hayır olarak iki farklı açıklama yapabilirim.

Cevaba evet dersek evrendeki her şeyin insan kontrolüne verildiğini iddia ederiz. Peki bu doğru mu? Her şey bizim kontrolümüze verildiyse bu her şeyi kontrol edebilecek kadar akıllı ve zeki olduğumuz için böyledir. Öyle olduğumuzu var sayarsak bu gayet normal. Evrendeki diğer kaynakları kullanarak evrendeki diğer bölgelere seyahat edebilir ve oradaki diğer kaynakları toplayarak diğer bölgelere de seyahat edebiliriz ve bu da böyle bir döngü olur. Bu gidişatla evrendeki her şeye sahip olabilir ve evreni istediğimiz gibi şekillendirebiliriz. Evrende kendi ütopyamızı kurabiliriz. Bu fiziksel açıdan bakılırsa imkansızdır çünkü evren sürekli genişliyor ve genişleme hızı ışık hızından fazla. Işık hızı ise en hızlı hız olarak bilinir. Ulaşabileceğimiz en fazlasına ulaşabilirsek rahatça söyleyebilirim ki evrendeki her şey insanların kontrolü için yaratılmıştır ve evrendeki her şey ile bir ütopya oluşturabiliriz.

Peki ya cevaba hayır dersek, evrendeki her şey insan kontrolünde değil anlamına gelir bu. Evrende sadece insanların yaşamadığını var sayarsak evredeki bulunan bazı şeylerin bir bölümü de diğer canlılar için ayrılmıştır. Zaten evrenin genişleme hızının ışık hızından fazla olduğunu ve bu sebeple evrenin her yerine ulaşamayacağımızı da göz önüne alırsak evrendeki her şey bizim kontrolümüzde değildir. Evren insanlar için bir ütopya değildir. Evrende diğer canlılar da olduğu için evren bütün canlıların bir arada yaşadığı bir yerdir. 

Bana soracak olursanız, bence evrendeki her şey bize ait değildir. Sonuçta evren sürekli genişliyor. Bu genişleme ışık hızından daha hızlı olduğu için evrendeki her şeyi ele geçiremeyiz. Bu da her şeyin bizim kontrolümüzde olmadığı anlamına gelir. Evrenin genişlemediğini var sayarsak her şeyi (varsa) diğer canlılara zulmederek ele geçirebiliriz. Bu hiç etik değildir ama yapılabilir. Ne de olsan insanlık tarihi de incelenirse insanlar hep bencillik yapmıştır.  Kısaca bencillik yapıp zulmederek her şeyi ele geçirmeye çalışmaktan geri duracaklarını sanmıyorum. Her ne kadar şu an etiklikten bahsetsek de evrenin sürekli ışık hızından daha hızlı bir şekilde genişlediği bir gerçek ve bu yüzden hiçbir zaman evrendeki her şeyin kontrolü bizde olmayacak. 

(Visited 57 times, 1 visits today)