Evrenin Arka Bahçesinden Bir Elmas

Bilim kurgusundan hoşlanıyorsanız, ayın sömürgeleştirilmesi düşüncesinin inanılmaz derecede yaratıcı hikayeler ürettiğini bilirsiniz. Asteroid madenciliği, şimdiye kadarki bilim kurgu hayallerinin gerçekleşme hızına baktığımızda, çok daha hızlı bir şekilde gerçekleşebilir.

İnsanlık tarihi boyunca dünya dışını merak etmişlerdir , özellikle de nerelerde neler bulabilecekleri hakkında. Çoğu uzay şirketi ( SpaceX gibi ) uzay madenciliğiyle ilgili çalışmalarına hızla başladı

Yani aslında önümüzdeki 10 yıl içinde bir gelecekte astreoid madenciliği başlıyor olabilir.

Astreoidler Nasıl Paylaşılacak

goktasi-madenciligi-1

Dünyada yeni kıtalar veya adalar keşfedilirken o bölgelere keşfeden ülkeler kendi bayraklarını diktiler ve hakimiyet ilan ettiler. Aynı savaş ve yarış astreoidler üzerinde de olacaktır. Hatta birinci ve ikinci dünya savaşının da aslında dünya savaşından ziyade birer ‘paylaşım savaşı’ olduğu düşünülürse, belki de üçüncü dünya savaşının sebebi de bu astreodler olabilir. Şimdilik birkaç ülke bu yarışta gerçekten önde de olsa ileride bu yarışa girecek ama kolonileşeceği, madencilik yapacağı astreoidler için bir savaş ortamını tetikleyebilirler.

Eğer astreoidler üzerinde madencilik yapılabilirse gerçekten bu olay oyun değiştirici olacaktır. Dünyanın yıllık ham metal üretimi yaklaşık 130 milyar dolar civarıdır. Astreoidler üzerindeki beklenti katrilyon dolarlarla tahmin ediliyor.

Gerçek şu ki, bazı asteroit türleri (X türü gibi) neredeyse tamamen saf metalden oluşuyor. Dünyaya yakın X türü bir asteroidlerden birinde, insanlık tarihinde şimdiye kadar hiç görmediği kadar çok platin tuttuğuna inanılıyor. Bu bile iki ülkenin hiç çekinmeden savaşması için oldukça yeterli bir sebep olabilir.

Yukarıda bahsettiğimiz iki şirket de yakın vadede özellikle dünyaya yakın olan asteroitlerle ilgileniyorlar doğal olarak. Şu ana yörüngeleri Dünya’ya yakın olan yaklaşık 15.000 astreoid keşfedildi. Planetary Resources bunlardan 8 tanesini ve Deep Space ise 6 tanesini ‘çok cazip hedefler’ listesine ekledi bile.

goktasi-madenciligi-2

Ancak 21. yüzyılda ay şehirlerinin gerçek olması olasılığı oldukça yüksek! Kolonileştirme yarışında Mars’ da başka bir seçenek olarak önümüzde duruyor. Özellikle SpaceX ile ilgili gelişmeleri hayranlıkla izleyenler için. Tabii ki mesela ay üzerinde bir koloni yaratacaksanız inşaat dahil oldukça büyük zorluklar yaşayacağınız açıktır. Çünkü ay üzerinde koloninin yaşaması için gerekecek binalar yapmak için gerekli malzemeler yok. Bu malzemelerin dünyadan mekikler ile taşınması gerekiyor. Emin olun bu olay gerçekten pahalı. Çünkü düşüncesi bile garip. Olay tamamen inşaat kamyonları yerine kargo ile inşaat malzemelerini taşıyıp ev yapmaya benziyor.

Bu koloni işi gerçekten problemli olabilir ama işin bir de tam tersi var. Dünyada nadir bulunan madenlerin Dünya’ya yakın olan bazı asteroitlerde oldukça fazla miktarda olduğuna dair kanıtlar var. Her bir astreoitde yüz milyarlarca dolarlık maden ve metaller yatıyor. Asteroitler, malzemeleri almak için daha iyi bir yer olabilir. Asteroidler o kadar yakın ki, birçok bilim adamı bir asteroid madencilik misyonunun kolaylıkla mümkün olduğunu düşünüyor.

Bilim adamları, asteroidlerin güneş sisteminin erken oluşumundan veya bir gezegenin yokolmasından kaynaklanan artıklardan oluştuğunu düşünüyorlar. Güneş etrafında dönen yüz binlerce asteroit var. Bunların çoğu, Mars ve Jüpiter’in yörüngeleri arasındaki asteroit kuşağın içinde gruplanmış durumda. Bu yörüngeden kaçan bazı asteroitler zaman zaman Dünya’ya doğru geliyor. Hatta bazen dünyamıza çarpıyor veya atmosfer içinde yanarak yok oluyor. Bizler de yıldız kaydı diye aşağıda onları seyrederek dilekler tutuyoruz.

(Visited 32 times, 1 visits today)