Evrensel Turizm

NASA bu yıl uzay turizmi başlatarak insanlara yer çekimsiz ortamı deneyim etmeyi mümkün etti. Bileti 250 bin dolar olan bu yolculuk, ki şu anlık çoğu kişi tarafından ödenmesi oldukça zor bir ücret, size farklı açılardan manzaralar sunuyor. Bu biletin değeri dünyanın birçok bölgesini gezmek için yeterli olduğundan herkes hangisinin harcanan paraya değeceğini düşünüyor.

Uzay yolculuğu enteresan bir gezi gibi görünse de aslında oldukça tehlikeli. Dünya’nın üstünde bulunan koruyucu tabakalar güneşten gelen UV ışınlarını büyük bir oranda engellerken uzayda her tarafınız korumasız olacaktır. Bu nedenle dünyaya inene kadar radyasyona maruz kalacaksınız. Ekipmanlarla uzay yürüyüşü yapmak da oldukça tehlikeli. Uzayda çok hızlı şekilde hareket eden küçük tanecikler var. Bu tanecikler yeterli güç uygularsa uzay kıyafetinizi delip geçebilir bu da size zarar verir. Bu yürüyüş aynı zamanda sizi yer çekimsiz ortama maruz bırakır, bu da kaslarınızın erimesine yol açar ve dünyaya inince ayağa kalkmanızı birkaç gün boyunca zor hale getirir. Bununla birlikte en ufak bir sorun bile bütün turu tehlikeye atabilir. Örneğin eğer sizi mekiğe bağlayan ip yerinden çıkarsa sonsuza kadar aynı yöne doğru ilerlersiniz ve uzayda sürtünme olmadığından sizi geri döndürebilecek hiçbir şey olmaz.

Bunun yanında dünyada gezmek sizi farklı kültürlerle karşılaştırır. Sayısız yemek tadarsınız ve daha önce resmini bile görmediğiniz yerleri gezersiniz, dünyanın her bir yanından farklı farklı yüzler görürsünüz. İlk başta size oldukça garip gelebilir ama süre geçtikçe çok daha eğlenceli bir hale gelir. Özellikle aileniz, tanıdığınız bir akrabanız veya arkadaşınızla gezmenizi öneririm. Böylece denedikleriniz hakkında birbirlerinize yorum yapabilirsiniz. Bu gezi aynı zamanda size rahatlık verir ve sizi stresten uzak tutar. Ülkeden ülkeye gezip farklılaşmak sonsuz bir boşlukta süzülmekten daha eğlenceli ve bilgi verici görünüyor.

Her ne kadar dünyanın dört bir yanını gezmek daha cazip duyulsa da uzayda gezmenin de avantajları var. Çoğu kişi, özellikle çocuklar, uzayda olmanın nasıl bir his olduğunu merak etmiştir. Kalkış anını, o hafifliği, objelerin havada gezinmesini… Aynı zamanda bu yolculukta içinizde oldukça etkileyici bir his uyanır. İşte bu duygu dünyada bulamayacağınız bir histir. Aynı zamanda pencereden bakıp dünyayı görmek sıra dışı.

Her iki yolculuk da hayatınızdaki çok önemli bir an olabilir. Ama her şeyden önce kendi bulunduğumuz yeri, dünyayı bilmeliyiz. Uzay yolculuğu bazı insanlar için heyecan verici görünse de dünyayı gezmek önceliğimiz olmalıdır.

(Visited 31 times, 1 visits today)