Evsel Atıklar

Çevre kirliliği artık dünyamız için büyük bir sorun hâline gelmeye başladı. En sonunda hükümetler bunun için önlem alınması gerektiğini anlayarak evsel atıklara sınır koydular. Zaten en büyük tehdit de evsel atıklardı.

Bir plastik şişe yaklaşık 400 yılda kayboluyor ve bitkilere, toprağa çok fazla zarar veriyor. Piller de aynı şekilde doğaya atıldığında toprağa karışıp canlılara zarar verip doğal dengeyi bozuyor. Kağıt, poşet, yağ, ambalaj, karton, cam, metal ve bunlar gibi birçok evsel atık daha. Bence en başından bu tür atıklar üretilmemeliydi. Mesela ülkemizde önceden herkes kendi örme kumaş poşetlerini kullanıyordu, sonra naylon poşetler geldi ve bir süre kullandık. Çevreye zararlı onları da ücretlendirdik. Bazı ülkeler evsel atıkları paraya dönüştürebiliyor. Bizim ülkemizde de böyle bir şey olabilir.

Hükümetler bu atıkları yasaklamakla çok mantıklı bir şey yaptılar. Çünkü artık insanlar yüzünden birçok canlının nesli tükendi ve tükenmeye devam ediyor ve insanlar böyle devam ederse bu tükenmeye bir son veremeyeceğiz.

(Visited 1 times, 1 visits today)