EXPO 2016

EXPO ülkeler arası yapılan bir etkinliktir. EXPO her ülkeden gelen insanların gezdiği ve yaptıklarını sergilediği çok büyük bir alanda kurulmuştur. EXPO çok ünlü bir yerdir ve herkes orayı gezmek ister. EXPO’da çok büyük bir kule vardır ve bunu Turkcell yapmıştır. Çok ama çok uzundur. Oraya çıkıp bütün Antalya’yı seyredebilirsiniz. EXPO’nun tam ortasında Torku çocuk adası vardır. Orada çocuklar için bir sürü etkinlikler düzenlenmektedir.Çocuklar orada çok eğlenir.

EXPO’da planeterium vardır. Orada uzay araçlarını, gök cisimlerini, gezegenleri ve uzay gemilerinin içinin nasıl olduğunu görebilirsiniz. Oranın alt tarafında ise küçük ormanlar ve bitkiler vardı. EXPO’da çok büyük bir gölet ve üzerinde köprüler vardır. O köprülerden karşı taraftaki yemek alanlarına geçilir. Orada her şehre ait yemekler bulabilirsiniz. Hepsi birbirinden farklı yemekler yaparlar. Bazıları vejeteryan bazıları da etobur yemekleri seçerler. EXPO’da akıl almayacak çok şey vardır.

EXPO’da birçok sergi vardır ve bunların en ilginci dev böcekler sergisidir. Dünyanın her yerinden bir sürü böcek çeşidini görebilirsiniz. Bir de savaş dönemlerini anlatan ve o zaman ki askerleri gösteren sergiler çok güzeldir. EXPO’nun en güzel yerlerinden biri de ülke bahçeleridir. Her ülkenin kendine özgü bahçesi,bitkileri,çiçekleri ve ağaçları vardır. Oraları gezenler küçük kafelerde bir şeyler yiyip içerler.

EXPO’nun içi o kadar büyüktür ki yürüyerek bitiremezsiniz. Orada golf arabaları ile dolaşırsınız. Bu arabalar parasızdır. Her gece orada konserler ve havai fişek gösterileri olur.Sokak sanatçıları gösteriler yapar. EXPO’nun her tarafında çok güzel heykeller bulunur. Çimlerden ve ağaçlardan dev hayvan heykellerini görünce inanamazsınız. Bunların nasıl yapıldığını aklınız almaz.

EXPO tarım ile ilgilidir. Bu sene ülkemizde Antalya’da yapıldı. Her sene başka bir ülkede yapılır. EXPO herkesin görmesi gereken bir yerdir.

(Visited 121 times, 1 visits today)