Ezberlemeden Öğrenmek

Günümüzde teknolojik gelişmeler son hız devam etmektedir. Bu gelişmelerin olmasındaki en önemli etkenlerden biri de eğitimdir. İyi bir eğitim sistemi olmadan asla iyi sonuçlar elde edemeyiz.

Dikkat edin hep yeni icatlar, yeni kuramlar eğitim seviyesi çok yüksek toplumlar tarafından bulunmaktadır. Her yeni bulunan şey de o toplumu biraz daha çağdaş uygarlık seviyesine getirmektedir.

Tabii ki bütün bu gelişmelerin olabilmesi için bilimsel hiçbir kısıtlama olmamalı, insanlar istedikleri gibi araştırma yapmalıdır. İnsanların bu hakları kısıtlandığında ise toplum ilerleyemez, hatta olduğu yerde de kalmaz gerilemeye başlar ve  o milletin yok olmasına bile sebep olabilir.

Geçmişte aslında bu olayın çok güzel örnekleri vardır. Birçok millette devlet yöneticileri insanlar bir onların dediklerine körü körüne inansın diye bilim, kültür ve sanat alanındaki gelişmelere engel olabilmek için bu alanlardaki çalışmaları durdurmuştur. Bu durum da milletin ilerleme kaydedememesine ve iyice gerilemesine sebep olmuştur.

Günümüzde birçok millet tarihten dersler çıkarmış ve ona göre bir eğitim sistemi sağlanmıştır. Ancak bizim milletimiz için aynı durum söz konusu değildir.

Bizim eğitim sistemimizde tek bir ilke var; o da ezber! Eğer bir çocuk iyi ezber yapıyorsa o çocuk girdiği bütün sınavları kazanır ve kendine çok güzel bir gelecek kurabilir. Fakat kimsenin düşünmediği bir şey var ki o ezberledikleri ne kadar aklında kalacak ve ileride ne kadar toplumuna faydası olacak. Okula gitmemizdeki asıl amaç öğrenmek mi yoksa ezberlemek mi?

Eğer cevap öğrenmekse, ki öyle olmalı bizim eğitim sistemimizin kökten değişmesi lazım. Bu eğitim sistemi yerine öyle bir eğitim sistemi gelmeli ki kaybettiğimiz yılları bizlere geri kazandırmalı ve hatta bir çok ülkeden de bizi ileri taşımalıdır. Onlar yapabiliyorsa biz neden yapmayalım? Ama bizim toplumumuzda bu anlayış çok daha farklı. “Başkaları yapamıyorsa biz nasıl yapalım?” ya da “başkaları yapıyorsa biz niye yapalım?” diye düşünürüz. Bu durumdan anlaşılacağı gibi sadece eğitim sistemimizi değil, düşünce sistemimizin de değişmesi lazım.

Ülkemizde maalesef cahil insan sayısı artmakta ve biz bu duruma dur demezsek ülkemiz  geri gitmeye devam edecektir.

Bizler çok iyi çalışıp ülkemizi çok daha iyi yerlere getirmeliyiz ve bunun için elimizden gelen her şeyi yapmalıyız.

(Visited 92 times, 1 visits today)