Eziyet Bahçesi

Hayvanat bahçeleri çocukların hayranlıkla baktığı, her zaman gitmek istedikleri, hayvanların da mutlu olduğu(!) bir yer olarak bilinir.  Hayvanat bahçeleri  insanlar tarafından ne kadar eğlenceli ve eğitici bir yer olursa olsun, hayvanlar açısından hiç de iç açıcı olmadığı  bellidir. Hayvanat bahçelerinin kapatılıp kapatılmama kavgası ise günden güne büyüyor.

Bu hayvanat bahçeleri bence kesinlikle ilk başta azaltılarak sonradan hepsi kapatılmalı. Sessiz ve masum olan bu dostlarımız kendi doğasından alınarak bir kafesin içine kapatılıyor, bazen de aç ve susuz bırakılıyor. Ayrıca hayvanat bahçesine büyük bir istekle gitmeyen çocuklara bu aşılanıp hayvanların ne gibi zorluklar altında yaşadığını anlatılmalıdır. Yoksa çocuklarının baskısına dayanamayan ebeveynler çocuklarını götürmeye devam ederek bu iğrenç düzeni devam ettirecekler ve bunun beraberinde hayvanat bahçesinde bulunan aynı zamanda da soyları tükenmekte olan hayvanlar tamamen yok olacağı, bunun hem bizim hem de doğa açısından kötü olacağı apaçık ortadadır.

2016 yılının Mayıs ayında  Cincinnati Hayvanat Bahçesi’nde yaşanan olayda,  Harambe adlı filin (17) kafesine giren 3 yaşındaki çocuğu korumak için Harambe, ateşli silahla vurularak öldürüldü. Peki ya, bir insanın hayatı için nesli tükenmekte olan bir fili vurmak ne kadar doğru? Bu olaydaki suçlu fil mi? Hayır. Bu olaydaki suçlu çocuğuna sahip çıkamayan ve çocuğunu bu konuda eğitmemiş olan ebeveyndir. Akıl ve düşünme gücü olmayan bir fil neden öldürülerek cezalandırılıyor? Bu konunun tek çözümü ise hayvanları kendi yaşam alanına bırakmaktır. Ayrıca 2016 yılında uluslararası yardım kuruşu olan “Four Paws” tarafından başlatılan uygulama ile Gazze’de bulunan Han Yunus Hayvanat Bahçesi’ndeki  15 hayvan kurtarılarak başka ülkelere gönderildi. Bu hayvanat bahçesinin açıldığı zaman içinde 100 hayvan olduğu biliniyor. İsrail ile yapılan savaşlar bu hayvanat bahçesini etkilemiş, 85 hayvan vurularak ya da açlıktan ölmüştür. Bu “eziyet bahçesi” nde Gazze’nin son kaplanı olarak bilinen Leziz, bu operasyon sırasında kurtarıldı. Fakat ne acıdır ki Leziz’in eşi ve bütün yavruları kafeste ölü bulundu. Yani biz insanların arasında yaşanan savaş yüzünden zaten Dünya’da sayısı az olan kaplanların çoğu da öldürülmüş oldu.

 

Son yıllarda hayvanat bahçelerinin kapatılması için kampanyalar artmaya başladı. Bilinçlenen insanlar, yaşadıkları  yere yakın olan hayvanat bahçelerini imza toplayarak teker teker kapattırıyor. Ülkemizde bölgesel bir uğraş olmasa da HAYTAP adlı kurum bu konudaki çalışmalarını tam gaz sürdürüyor. Siz de bu zulüme bir son vermek istiyorsanız HAYTAP’ın çalışmalarını bağışlarla destekleyebilirsiniz.

 

Kaynakça:

http://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-37176491

https://dusunbil.com/madem-hayvanlari-cok-seviyoruz-o-kafesler-de-neyin-nesi/

http://www.haytap.org/index.php/201107063430/ahmet-kemal-senpolat-yazilari/hayvanat-bahcelerine-de-hayir

 

(Visited 90 times, 1 visits today)