F1 Pilotlarının Kazaları

Ralli gibi bildiğimiz birçok yarış türü vardır. Fakat F1 yarış pilotları bir yarıştayken 300 km gibi bir hıza çıkmaktadır. Bu da tehlike yaratmaktadır. Bugüne kadar bir çok kaza olmuştur. Bu kazalardan bence en fecisi Fernando Alonso’nun kazasıdır. Başka bir F1 pilotuna arkadan çarptıktan sonra taklalar atmıştır. Hemen sonra araçtan inmiştir. Bunun nedeni sorulunca “Annem telaşlanmasın diye çıktım” cevabını vermiştir. Fakat bu kazadan hiçbir yara almadan kurtulmuştur. Bundan bir değişik kazada Formula 1 Almanya Grand Prix’inde Red Bull Racing-Renault pilotu Mark Webber tarafından olmuştur. Bu kazada arka tekerin yerinden fırlaması ile Mark Webber kameramana çarpmıştır ve bu kazalarda ölenler de olmuştur.

araba yarış kazaları ile ilgili görsel sonucu

Benim en çok dikkatimi çeken Ayrton Senna’dır. Formula 1’de 3 kez dünya birinciliği sağlayan Ayrton Senna 1994 San Marino Grand Prix’inde 1.iken 7. turda Tamburello virajında geçirdiği kazadan dolayı hayatını kaybetmiştir. Birçok kişi tarafından da Dünyanın en iyi pilotu olarak görülür ve bu görüşe bende ortağım. Ayrton Senna bu işe çok küçükken başlamıştır. 13 yaşındayken ve ilk yarışı 1972’de Emerson Fittipaldidir 1980 de ilk kazasını yapan Ayrton Senna’ya bu işi bırakıp bırakmayacağı sorulduğunda “asla.” cevabını vermiştir. Ben bu yarışlarda öleceğim diye de eklemiştir.

Ayrton Senna’nın hikayesini okurken çok heycanlanmıştım. Benim de bir araba merakım olduğu için onun hayatını okurken başka dünyalara gittim bazen Ayrton Senna’nın yerine geçtim. F1 kazasında suç pilotlarda bulunsa da bazen teknik hata da kazalara neden olabilir. Mesela tekerleklerin tam yerine takılmadan pilotun harekete geçmesi ya da frenlerin tam olarak ayarlanmaması gibi nedenler de karşımıza çıkmaktadır. Fakat işini severek yapan bir pilot bu işte ölmeyi ister. Dünyaya baktığımızda bu kişi sayısı çok az ve işini yaparken ölmek isteyenlerin çoğu da f1 pilotu. Bu yüzden f1 pilotlarını çok merakla ve heyecanla takip ediyorum ve düşününce bir insan neden yollarda ölmek istesin ki. Bu işe bağlılığı, onun artık hayatı anlamına gelmektedir ve bu süreçte bir çok kaza atlatsa da işinden vazgeçmeyecektir Bu insanlar araçları ile sohbet dahi etmektedir ama deli olduklarını düşünmeyin bu konuşma onlara motivasyon vermektedir.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ayrton_Senna’n%C4%B1n_%C3%B6l%C3%BCm%C3%BC

(Visited 201 times, 1 visits today)