“Face Off” Gerçekleşebilir Mi?

Yüz tanıma teknolojisini günümüzde birçok yerde görebiliriz. Personel takip sistemi, elektronik cihazların kilidini açma, kapı açma vb. bu teknolojiye örnek olarak verebiliriz. 

Bu teknoloji hayatımızda bize bir sürü kolaylık sağlar. İşlerimizi hızlandırır. Elimiz doluyken veya kirliyken telefonumuzu ya da yüz tanıma teknolojisi olan bir cihazımızın kilidini kolaylıkla açabiliriz. Mesela şifremizi unuttuysak yüz tanıma teknolojisi ile cihazımızı açıp yaşamımıza güzelce devam edebiliriz. Bu bizim için oldukça iyi bir özellik. Ayrıca bu teknoloji ile kimlik tespiti çok daha kolay olabilir. Suçluların parmak izlerini bulup daha sonra karşılaştırıp kim olduğunu öğrenmektense çok kısa bir süre içinde yüz tanıma teknolojisi ile kimliği tespit edebiliriz. Ya da suçluları ararken kamera kayıtlarından nerede olduklarına dair fikir sahibi olabiliriz ve böylece onları bulmamız daha kolay ve kısa olur. Yani anlayacağınız üzere bu teknoloji, yüz tanıma teknolojisi, hayatımızı oldukça kolaylaştırır ve hızlandırır, zamandan kazandırır.

Her iyi şeyin bir kötü tarafı vardır. İnsanoğlu çiğ süt emmiş derler, burada da kendini gösteriyor bu söz. Yüz tanıma teknolojisinin bir sürü iyi yanı olmasına rağmen kötü yanları da var. Eksiler artıları götürür diye düşünüp bu teknolojinin olmaması gerektiğini savunuyorum. Peki bu artıları yok eden eksiler neler hemen anlatayım. Diyelim ki kaçırıldık ve yüz tanıma teknolojisi olan cihazımızda oldukça önemli bilgiler var. Bizi kaçıran insan da bunu biliyor ve bizi kaçırıyor. Kolaylıkla cihazımızın kilidini açıp bu bilgilere erişim sağlayabilir ve bu hiç iyi olmaz. Örneklemeye devam ediyorum. Eğer yüz hatlarımız kötü niyetli insanların ellerine geçerse bu bizim için hiç iyi olmaz. Yüzümüzü kötü amaçlı işlerde kullanabilirler. Teknolojimiz, yüz hatlarından o yüzü veya fazlasıyla benzerini yapmak için yeterince gelişmiş. Böylece bunu kötü amaçlı kullanabilirler. Bildiğiniz üzere parmak izlerinin kopyaları çıkartılabiliyor. Özellikle filmlerde bunu görmeniz oldukça doğal.  Ve bence yüzlerin de kopyası yapılabilir. İmkansızmış gibi düşünmeyin, sonuçta eskiden parmak izi kopyası için de imkansız diye düşünmüşlerdir. Konuya dönersek, evet yüzlerin kopyası olabilir. “Face Off” filminde olduğu gibi bir şeyin olması muhtemel. Tabiki yüzleri kesip öbür yüzle değiştirerek değil ancak bir şekilde yüz kopsayı olabilir. Mesela ince bir maddeye yüz hatlarımız işlenir ve yüzümüzün bir kopyası oluşmuş olur. Yüz tanıma teknolojisini art niyetli kullananlara ceza verilmeli diye düşünüyorum. Bunun yanı sıra bu teknolojinin sınırlandırılması gerektiğini savunuyorum. Aksi takdirde kötü amaçlı kullanılabilir ve bu insanlar için iyi olmaz. Demem o ki, yüz tanıma teknolojisinin olumlu ve olumsuz yönleri vardır ancak benim gözümde olumsuz yönler olumlu yönleri eksiltiyor.

(Visited 73 times, 1 visits today)