Facebook Uygulaması 2016 Yılında Verileri Çaldı MI?

Facebook adlı uygulamanın 2016 yılında bir şirkete veri sattığı ve bu firmanın bu verileri seçimlerde kullandığı iddia ediliyordu. Facebook’un verileri paylaştığı veri analiz şirketi, ABD’deki son başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın ekibiyle çalışmıştı Mark Zuckerberg de verilerin usulsüz kullanılmasıyla ilgili özür dilemişti.

Peki bu olay nedir?

Facebook–Cambridge Analytica arasında geçen bu veri skandalı, Cambridge Analytica’nın 2014 yılında toplamaya başladığı yaklaşık 50 milyon Facebook kullanıcısının kişisel olarak tanımlanabilir bilgilerinin toplandığı bir veri ihlalidir. Elde edilen veriler, bu kişileri işe alan politikacılar adına seçmenlerin fikrini etkilemek için kullanıldı. İhlalin ardından, Facebook, kamuoyundan özür diledi ve Cambridge Analytica’nın verileri uygunsuz bir şekilde topladığını belirtti. Ayrıca ihlal, Facebook’un hisse senetlerinin düşmesine neden oldu. Bu kullanıcıların yaklaşık 270 bini bilgilerinin bir kısmını paylaşmayı kabul ederken diğerlerinin kişisel bilgileri güvenlik ihlali nedeniyle çalınmıştır. Ayrıca veriler, kişilerin konumlarını da içermektedir.

Bu olay nasıl oldu?

Cambridge Üniversitesi’nde bir veri bilimcisi olan Aleksandr Kogan, buisyourdigitallife adında bir uygulama geliştirdi ve uygulamayı Cambridge Analytica’ya verdi. Cambridge Analytica, birkaç yüz bin Facebook kullanıcısının yalnızca akademik kullanım için bir anketi tamamlamayı kabul edeceği araştırmalar için bilgilendirilmiş bir onay süreci düzenledi. Ancak Facebook’un tasarımı bu uygulamayı yalnızca ankete katılmayı kabul eden kişilerin kişisel bilgilerini değil, aynı zamanda bu kullanıcıların Facebook sosyal ağındaki tüm kişilerin kişisel bilgilerini de toplamasına izin verdi. Bu şekilde Cambridge Analytica, 50 milyon Facebook kullanıcısı hakkında veri topladı.

Peki bunun yerine ne yapabilirlerdi?

Facebook bunun yerine bu verileri kişinin rızası ile alabilirdi ya da bu verileri geleceğe dair yenilikçi projelerde kullanabilirdi. Bu veriler daha iyi amaçla kullanılsaydı bu kadar tepki çekmezdi.

(Visited 7 times, 1 visits today)