Farklı 2 Seçenek

Hayatınız boyunca görmediğiniz veya göremeyeceğiniz bir şeyi görebileceğinizi söyleseydim tepkiniz ne olurdu? Gelecek gibi. Bir diğer tarafta da geçmişte sadece sizi yaptığınız yanlışları değil, başkalarının da yapmış ya da yapacakları hatalardan kurtulmayı teklif etsem? İkisi de farklı, ikisi de güzel seçenekler. Peki sizce hangisi?

Evet tabii ki böyle direkt olarak sorunca insan düşünmeden edemiyor. Ve bu konu paradoksları(1) da beraberinde getiriyor. Şu anda olduğunuz yerden başka bir yerde olabilecek iken neden olmayasınız ki? Bu soruyu okuduğumda verdiğim ilk cevabım geçmişi değiştirmek idi. Çünkü herkesin geçmişte hataları olmuştur ve illaki bazılarımızın hataları onları pişman edebilecek seviyede. Bu durum önleyebilmek için birçok kişinin geçmişe bir el atmak istediğine eminim. Fakat bu düşüncede de önümüze birkaç aşılması güç birkaç problem çıkıyor. Farz edelim ki genç bir insana bu şans verilseydi ve o şu anki dedesiyle anneannesinin tanışmasını bir şekilde engelleseydi o zaman ne olurdu? Sonuçta dedesi ile anneannesi  hiç tanışmamış olacaktı ve bu durum onların annelerinin olmasını da engelleyecekti. Ve eğer onun annesi olmasaydı, o genç de olmayacaktı. Fakat eğer o genç olmasaydı bu geçmişi değiştirme olayını kim yapacaktı? Burda da karşımıza paradoks denilen olay çıkıyor.

Genellikle tarih dalında uğraşanlar tarafından kullanılmak üzere yapılan bu geçmişe başka bir açıdan bakma olayı; beraberinde bir sürü sorun da getirir ,ki bu konuların ucu bucağı olmaz. Mesela bazı Alman tarihçiler “Eğer Adolf Hitler savaşı kazansaydı ne olurdu?” gibi bir tarih sorusunun cevaplarını kara kara düşünmekte fakat günün sonunda kimse net bir cevaba ulaşamamaktadır. O yüzden geçmişi değiştirmek size daha çok bilinmezlik yaratmaktan başka hiçbir şey katmayacaktır. Bir problemi değitirmek istersin, bu sefer düzeltmek istediğin o problem düzelir fakat başka bir yerden patlak verebilir. Bunu kimse bilemez.

Bir diğer tarafta ise, şu açıdan da olaya bakabilirsiniz. Geleceği görmek geçmişte yapacağınız hataları değiştirmez fakat yapacaklarınızın sonucunu gösterir. Aynı zamanda bana göre sahip olacağımız bazı faydaları da şunlardır:

  • Bu işi doğru kullanıp çok kârlı çıkabilirler. Mesela bir yerin gelişeceğini önceden görüp ona göre daha mülk değerlenmeden alır, değerlendiğinde de satıp güzel para kazanabilirler.
  • Felaketler engellenebilirdi.
  • Gelecekte yapabilecek olduğu kazaları önlemesi için uğraşabilir.
  • Suçluları yakalayabilirdik
  • Ülke sahipleri kendi çıkarlarına göre kullanabilir.
  • Gelecekte yapılacak olan icatları kendi yapmış gibi gösterip ders kitaplarına kendi adını yazdırabilir.

Burada da görebileceğiniz üzere geleceği görme başlı altında yazdığım maddelerin geçmişi değiştirme senaryosuna göre daha fazla, daha işlevli ve yararlı olduğundan şüphem yok. Peki siz böyle iki taraflı bir seçim şansı elde edebilseydiniz hangisini seçerdiniz?

 

(1)Paradoks, görünüşte doğru olan bir ifade veya ifadeler topluluğunun bir çelişki oluşturması veya sezgiye karşı bir sonuç oluşturmasıdır.

*https://tr.wikipedia.org/wiki/Paradoks

*https://www.bizsiziz.com/hayalini-kurdugumuz-zaman-yolculugunun-onundeki-en-buyuk-engel-buyukbaba-paradoksu/

*https://www.ilksesgazetesi.com/gelecegi-gormenin-bir-faydasi-var-mi-makale,3703.html

*https://www.webtekno.com/paradoks-nedir-paradoks-ornekleri-h90787.html

 

(Visited 17 times, 1 visits today)