Farklı İnsanlar Aynı Hobiler

Bildiğiniz üzere bu zorlu koronavirüs sürecinde çoğu sosyal ve fiziksel aktivite içeren hobilerin yapılması zorlaştı. Arkadaşlarınızın sizin evinize gelmesi ve beraber zaman geçirmeniz riskli olduğu için, özellikle bu zorlu korona zamanında çok işe yarayacağını düşündüğüm bir uygulama geliştirdim. Uygulamanın adı: “Farklı İnsanlar Aynı Hobiler”. Bu uygulama ile tanımadığınız fakat aynı hobilere sahip olduğunuz insanlar ile eşleşip internet üzerinden yapılabilecek aktiviteleri yapabiliyorsunuz. Uygulamaya başlarken isminiz, hobileriniz ve ilgi alanlarınızı yazarak bir profil oluşturuyorsunuz. Sizin hobileriniz ve ilgi alanlarınızın uyuştuğu kişiler ile eşleştiriliyorsunuz. Bu uygulama üç farklı kitleye hitap eder. Bunlar; sanatçılar, oyuncular ve sadece sohbet etmek isteyen insanlardır. Tabii ki farklı amaçlarla da kullanabilecek bir uygulamadır fakat benim bu uygulamayı geliştirirken ilk önceliğim bu üç kitle olduğu için yazıda sadece bu üç kitlenin nasıl kullanabileceğinden bahsedeceğim. 

 

İlk olarak sanatçıların bu uygulamayı nasıl kullanabileceğinden bahsedeceğim. Ressamlar ve müzisyenler için bu dönemde grup çalışmaları yapmak zor olduğu için, bu uygulama ile grupları ile beraber çalışmalara devam edebilirler. Özellikle bas ve bateri gibi enstrüman çalanlar için bu uygulamanın çok işe yarayacağını düşünüyorum. Bunun nedeni is bas ve bateri gibi enstrümanlar genelde arka planda tutulduğu ve tek başına çalınması daha anlamsız olduğu için bu uygulama ile beraber rahatlıkla bir gitarist, piyanist veya kemanist bulup beraber şarkılar çalabilirler.  

 

Diğer bir kitle ise internet üzerinden oynanabilecek oyunları oynayanlardır. Çevrim içi oynanabilen bilgisayar oyunları veya satranç gibi akıl oyunları oynayanlar bu uygulamayı kullanabilirler. İnsanlar ile görüşme seviyemizi asgari seviyede tutmamız gereken bu zamanlarda, bu uygulama üzerinden sizinle beraber veya size karşı oynayacak birini bulabilirsiniz. Özellikle gözünüz yükseklerdeyse ve antrenman yapmanız gerekiyorsa ya da yeni başlamışsanız ve gelişmeye çalışıyorsanız bu uygulama kesinlikle sizin işinize yarayacaktır. 

 

Son olarak bu uygulamayı sadece sohbet etmek için kullananlara gelelim. Aslında bu kategori diğerlerinden biraz daha kapsamlı çünkü bu kategoride neredeyse sınırsız sayıda konuda sohbet edebilirsiniz. Diğer kategoriler gibi bir sınırı olmamasından dolayı bu kategoride yapılabilecek şeyler kişinin yaratıcılığına kalmış. Birkaç örnek vermek gerekirse siyaset, spor ve bunun gibi daha birçok alt başlık ile çeşitlendirilebilir. Hatta ortak ilgisi olan insanlar sevdikleri dizi/filmleri eş zamanlı izleyebilirler. Bütün bunları yaparken dünyanın dört bir tarafından farklı farklı insanlarla eşleşmek ise bu uygulamanın en büyük artılarından biridir. 

 

Tabii ki bu uygulamanın iyi yanları olduğu gibi kötü yanları da bulunmaktadır. Uygulamayı kullanmanın beraber zaman geçirmenin hissiyatını verememesi bu eksilerden birisi olarak değerlendirebilir. Örneğin her insan, satranç gibi oyunları internetten oynamayı sevmiyor olabilir. Başka bir örnek olarak insanlar internetten tanımadığı insanlarla sohbet etmek istemiyor olabilir. Bunun gibi birkaç örnek daha sayılabilir.  

 

Kısacası bu uygulama sayesinde yalnız kalmayı sevmeyen ya da evde tek başına olmaktan sıkılmış insanlar benzer hobilere sahip insanlar ile eşleşebilirler. Bu uygulama tahmin edebileceğiniz üzere gerçek hayatta yapılan bu faaliyetlerini yerini tutamayacak olsa da insanların boş zamanlarında denemesi gereken bir uygulamadır. 

(Visited 58 times, 1 visits today)