FARKLI RENKLER

Gittiğiniz pek çok ülkede veya şehirde farklı kültürler farklı diller keşfedersiniz. Peki bu bir yandan iyi midir ? yoksa kötü bir tercih midir?

Öncelikli olarak şöyle başlamam gerekirse 2 sene önce Prag , Viyana , Budapeşte gibi birçok yere gitmiştim. Gördüğüm manzara aslında Türkiye de olan manzarayla aynıydı . İnsanları sıcakkanlıydı , insanlar birbirlerine karşı yardımseverdi . Bir markete gittiğiniz zaman bile insanlar kendi işlerini kendileri yapıyordu .

Örnek vericek olursam sebze veya meyve aldığınız Türkiye de bir kişiye verirsiniz ve o kişi tartarak size geri verir. Fakat yurtdışında olaylar bu şekilde değil . Ne alıyorsanız kendiniz tartıyorsunuz , isteyen insanlar kendileri satın alıyorlar. Peki bu tür insanların olaylar karşısında verdiği tepkiler neler oluyor bunu hiç düşündünüz mü ?

Tam da gezdiğim zaman bunun gibi bir olayla karşılaşıştım. Aslında yurtdışında çoğu insan için imkansız şeyler yok , her sorun karşılarına geldiği zaman daha yapıcı bir karakter olarak o sorunun üstesinden gelmeyi başarıyorlar . Zaten çoğu bilim adamı veya ünlü mühendisler bunu yapmıyorlar mı ?

Bu sene gezdiğim yer olan İngiltere’ye dönecek olursak aslında herkes İngilizleri soğuk bir toplum olarak bilirler. Fakat gezip gördüğünüz zaman hiçbirisinin soğuk olmadığını aksine çok eğlenceli bir toplum olduklarını anlarsınız. Peki onların sorunlar karşısında tepkileri neler oluyor dersiniz? Onlar da sorunlar karşısında rahat ve yapıcı tavırlar sergiliyorlar .

Aslında Dünyanın neresine giderseniz gidin insanlar bu şeklide davranıyorlar . Fakat Türkiye de insanlar başarısız olduklarında veya karşılarına bir sorun çıktığı zaman hemen pes ediyorlar. Başarısız olmak onları korkuttuğu için yeniden o işi yapmayı denemiyorlar. Lakin her başarısızlık bir başarı hikayesidir. Yaptığınız bir iş karşısında sürekli karşınıza engeller çıkar , bazen engelleri aşamassınız takılıp kalırsınız ama devamında insanların konuştuğu tek bir insan olursunuz.

Yani söylemek istediğim tek şey biz de biraz Batıyı örnek almalı ve sorunlar karşısında onlar gibi yapıcı, doğal ve rahat olmalıyız . Diğer ülkeler ve Türkiye arasında sorunlar karşısında bir şeyler çözme yeteneği farklılıklar gösteriyor. Fakat insan davranışları aynı düzeyde denilebilir. Türkiyede şu an çok olmasa bile eskiden komşuluk ilişkileri vardı. Ve bu da insanların birbirleriyle olan bağlarını sağlam tutuyordu .

Bu yazıyı sonlandırmadan önce son bir şey söylemek istiyorum. Farklı renklerimiz de olsa bazen hepimizin ortak sorunları oluyor ve bunu hep birlikte aşmamız gerekiyor. Buna örnek olarak küresel ısınma, iklim değişikliği vs. bir sürü sorun sayabiliriz . El ele vererek bir gün hepsini hep birlikte aşacağız.

 

(Visited 76 times, 1 visits today)