Farklı Yenilikler

Günlük hayatımızda oluşan yeniliklerin bazıları çok dikkat çeker bazıları ise hiç kimsenin dikkatini çekmez. Dikkat çeken yenilikler çoğunlukla normalden farklı oldukları için dikkat çeker.  Dikkat çektikleri için ise yeniliği getiren insan sevinir ve daha fazla farklı yenilik getirmeye çalışır. Bu yeniliklerin ilgi aldığını gören insanlar ise kendi işlerinde veya okullar için bi yenilik geldiyse okullarında bu yeniliği işletmeye başlar.  Olduğumuz yıllarda dünya milyoneri Elon Musk yeni okul açtı ve bu okulun sistemi diğer sistemlerden çok farklı. Eğer bu sistem ilgi çekerse farklı okullarında bu sisteme geçiş yapacağını düşünüyorum. Bazı insanlar bu sistemi çok saçma görüyor bazıları ise çok farklı ve güzel bir sistem olarak görüyor.

Elon Musk’ın okulu olduğu duyunca insanın içine bir merak geliyor. Bunun sebebi Elon Musk’ın kısa sürede dünyanın zenginleri arasına girmesidir. Yaptığı işler, kurduğu şirketler, uzaya yolladığı şeyler ve en önemlisi TESLA markasının yüzünden sanırsam. Elon Musk’ın bu dikkat çeken okuluna gelicek olursak, okulda en fazla 30 kişi okuyabiliyor. Çok fazla insan olmasın diye 30 kişiye göre ayarlanmış bir okuldur.  Bazı insanlara göre bu az bir sayıdır fakat bana göre gayet ideal. Aileler çocuklarını bu okula vermek için çok uğraşıyorlarmış. Farklı yenilikli bir okul olduğu için ailelerin dikkatini çekiyor ve ailelerde denemek istiyor. Peki bu okuldaki farklılıklar nedir?  ‘Ad Astra ‘ (Yıldızlara doğru) isimli okul uzun bir süre boyunca gizli tuttu ve faaliyetinden kamuoyunun haberi olmadı. Okulun adını ilk ve son defa 2015 yılında bir mülakatta dile getiren Musk, bu tarihten sonra okul hakkında tek kelime etmedi. Çok ilgili görürse okulun kapasitesi arttırmak zorunda kalacaktı.  Los Angeles’taki Ad Astra’nın,  seçici bir şekilde öğrenci alıyor  ve şimdilik yalnızca 30 kadar öğrencisi olduğu söyleniyor . Bu öğrencilerin çoğunun da, Space X yani Elon Musk’ın şirketinin çalışanlarının çocuğu olduğu ileri sürülüyor. Okula çocuklar IQ testi yapılarak alındığı söyleniyor. Okulun ayrı güzel özelliği ise okuldaki çocuklar 5-12 yaş arasında ve sınıflandırma yoktur. 10 yaşında ve 7 yaşındaki çocukların ikiside aynı dersi görüyor ve okulda not veya sınav yok. İnsanlara çoğunlukla günlük hayata ilişkin pratik ve ahlaki konular işleniyor. Benim ilgimi çeken özelliği farklı yaşlardaki çocukların aynı şekilde ders görmesi ve sınav veya not ortalamasının olmaması. İnsanlar tarafından en çok övülen özelliği ise okulda eleştirel düşünce kazanmaya her şeyden daha çok önem veriliyor ve buna ilişkin egzersizler yapılıyor. Ailelerin dikkatini çeken özellik bu özelliktir.

Bana kalırsa bu tip okulların kesinlikle yaygınlaştırılması lazım çünkü şuan olduğumuz sistemde pratik düşünmeye önem veren okullar sınırlıdır. Bu sistem eğer Türkiye’ye gelirse , Türkiye eskisinden çok daha gelişmiş ve daha pratik düşünen bir ülke olucağına inanıyorum.

 

(Visited 28 times, 1 visits today)