Farklı Türlerde Kitap Önerilerim

Öncelikle herkese merhaba, ben Göktuğ Yıldız. Bu ay Beştepe dergisinin “Edebiyat” köşesi bende ve bu onura sahip olmak çok gurur verici. Size burada birçok kitap önerisi vermeyi düşünüyorum umarım önerilerimi güzel bulursunuz. Ayrıca geri dönüşlerinizi de bekliyorum.

İlk kitap önerim mitoloji severlere gelsin. Hayatımda ilk kez mitolojiyi severek okuduğum bir kitapla karşılaştım kitabın adı ise: “Percy Jackson”. Kitabın filmleri de var aynı zamanda ve seveceğinizi umuyorum. Kitaptaki baş karakter olan Percy Jackson “Poseidon”un oğludur ve Percy Jackson arkadaşlarıyla birlikte maceralara atılır. Bu maceraları sırasında bize Yunan Mitolojisini de anlatır Percy Jackson kitapları. Benim gibi mitolojiye ilgi duymayan biriyseniz, size kesinlikle Percy Jackson’ı okumanızı öneririm.

İkinci kitap önerimi daha çok fantastik kitaplar okuyanların seveceğine eminim. Hayatımda okuyup en beğendiğim fantastik kitap bu olabilir, adı:” Harry Potter”. Bu kitabı çoğunuzun adını duymuş olduğunu düşünüyorum ve bazıları hatta bütün kitaplarını bitirmiş de olabilir ama bazı kişiler ise hiç bu kitabı okumamış olabilir. Harry Potter serisi dünyada en çok satan kitaplardan biridir ve her yıl milyonlarca kişi tarafından okunmaktadır. Bu kitabı böyle ünlü olmasının sebebi kitabın akıcılığı ve sürükleyiciliğindendir. Bu kitabı okumaya başladınız mı elinizden bırakmanız zor olur. Hep aklınızda acaba bu durumda ne yapacak gibi düşünceler geçip gider.

Üçüncü kitap önerim ise hem size ders verip aynı zamanda sürükleyici bir hikayeye sokan bir kitap, bu kitabın adı ise: “Simyacı”. Paulo Coelho’nun en sevdiğim kitabıdır. Kitabı okumaya başlayınca pek bir şey anlamamıştım sonradan yavaş yavaş kitap ilgimi çekti ve şipşak kitabı bitirdim. Kitaptan hevesimi alamamıştım bundan dolayı bir daha ve daha dikkatli okumaya karar verdim ikinci okuyuşumda bile kitabın sürükleyiciliği beni yalnız bırakmadı. Bu kitabı 14 yaşımda okumam da bana büyük bir hüzün verdi, çünkü böylesine güzel bir kitabı bu yaşıma kadar okumamam beni üzmüştü.

Dördüncü ve son kitap önerim ise size hayatta her şeyin olabileceğini gösterir. Bu kitabın adı ise: “Sol Ayağım”. Bu kitabı küçükken okumuştum ve çok beğenmiştim ve buradaki listemde olmasının önemli olduğunu düşünüyorum. Sol Ayağım gerçek bir hayat hikayesinden alınmıştır ve bu kitaptaki ana karakter ise Christy Brown’dur aynı zamanda bu kitabı yazan kişi de odur. Brown bir rahatsızlıktan dolayı ellerini kullanamıyordu ama hala ayakları vardı ve bu zorluklar yüzünden sol ayağını etkili bir şekilde kullanmayı öğrendi. Sol ayağıyla resimler çiziyor, yazılar yazıyordu. Sahip olduğu dezavantajın yerini doldurmuştu sol ayağıyla. Bu kitap ise bu listede aralarından en beğendiğim kitap olabilir. Kitap hem sürükleyici hem de akıcıdır. Herkese Sol Ayağım’ı okumasını tavsiye ediyorum.

Bu kitap önerilerinden hangisini okurusunuz bilmem ama birini bile okuyup bana geri dönüş yapmanız bile benim için çok değerlidir. Umarım önerdiğim kitapları seversiniz.

(Visited 23 times, 1 visits today)