Faydalı Gıdayı Seçebilir misin ?

Günümüzde birçok insan organik gıdaları arar oldu . Bu durumun temel sebeplerinden biride insanların artık organik olmayan gıdaların zaralarının farkına varmasıdır. Peki ya bundan önce akılları neredeydi ? İnsanlar o gıdaların var olduğunu ( sağlıklı olanların ) biliyorlardı fakat sağlıksız gıdaların tüketilmesi veya bulunması daha kolay diye insanlar tercih etmekteydi.
Sağlıksız gıdalar son dönemlerde popüler oldu nedeni ise insanların gıdaları hızlı ve pratik bir şekilde tüketmek istemesiydi.
Bu döngü sürekli böyle devam etti ve insanlar artık faydalı ve organik gıdaları hayatlarından çıkartır oldu.
Fakat bunların reklamlar sayesinde olduğunu söylemek biraz zor şimdi size soruyorum kiminiz hamburgerin reklamı olmasa hiç yemezsiniz ? Tahminen çok az sayıda olan kısım çünkü reklamlar evet kullanım oranını artırıyor fakat bilen zaten biliyor.
Eğer bir şansımız olacaksa bunu önümüzdeki nesile bu gıdaları aktarmamalıyız.
Zaten ürünlerin kullanımı genelde insan yoluyla artar , birbirlerine o ürünü söyleyip almalarını tavsiye ederler genelde insanlar buda ürünlerin kullanımını ve yaygınlığını çoğaltır .
Firmalar zaten biz eğer o reklamları yaptırmasak bile onlar bir yolunu bulup bizim bilinçaltımıza bunu aşılayacaklardır.
Amerika bunun en önemli örneklerinden . Eğer bilmiyorsanız Amerika da obezite vakalarının çoğunlukta olduğu ülkeler arasına giriyor fakat hiç düşündünüz mü bunun nedeni ne diye ? Dilerseniz size kısa bir şekilde anlatayım ; insanlar bir araya geldikleri zaman genelde fast-food tüketiyorlar ve buda işte reklam yoluyla değil insan yoluyla artığının bir kanıtı .
Biz reklamları sadece televiyonlarda yayınlanan kesitlerden veya da sokaktaki bir billboard olduğunu sanıyoruz ama aslında farkına varmamız gereken şey asıl reklamları yapanın ne olduğudur.
Aslında biraz dikkatli düşününce bunu bir çözüme kavuşturmak o kadar da zor değil yazımda bahsettiğim üzere reklamların en etkilisi insan çünkü cansız bir varlıktan mı tavsiye almak daha doğrudur canlı bir varlıktan mı ?
Yani demek istediğim şu ki ; evet , reklamları kaldırarak belli bir aşama kaydedebilirsiniz fakat insan reklamcılığına bir çözüm getirmek günümüz şartlarında pek de mümkün olduğu söylenemez. Zaten reklamdan etkilenip zararlı gıdaları kullanan insan iradesi zayıf insandır ne yapsak ta bunu engellemek kolay olmaz  . Bunu engellemenin tek çaresi insanları bilinçli yetiştirmek   , reklamların aslında abartı olup gerçekle uzaktan yakından ilgisinin olmadığını bilen bireyler yetiştirmek  şu anlık tek çare gibi gözüküyor .
Bir kez daha demek istiyorum reklamları kaldırmak mümkün değil ise bizim yapmamız gerek şey beyinlerimizdeki engeli kaldırmak olmalıdır !

(Visited 16 times, 1 visits today)