Festival

Öncelikle, ülkemizde eksik olan bir çok festival var. Mesela şu anda ortalama olarak her yıl yapılan festivallerden bir kahve festivali. O gün nedense bütün kahveler aşırı pahalı oluyor. Tam da bu. Kapitalizm dayatması. Sadece o kahve festivali gününde bir kahveye 20 lira veriyorsunuz. Ama bu bir yardım derneğine bağış olsa neredeyse hiç kimse buraya bağış yapmıyor. Ülkemizde olması gerektiğini düşündüğüm ve eksikliğini hissettiğim bir çok festival var.

Mesela ağaç festivali. Eğer bu festival Türkiye’de olsaydı, ben tam olarak şöyle olmasını isterdim. Bir tane kese olur, herkes oraya en az 5 lira atmak zorundadır. İnsanların o attığı 5 liralar daha sonraları bir ağaca dönüşeceklerdir. Bence çok hoş bir şey olabilirdi bu.

Şunu fark ettim ki Türkiye’de ve dünyada da kutlanan bir festival var. O da dünya Su Günü festivalidir.Ama Türkiye’de neredeyse bu hiç kimsenin umurunda değil. Belki ağaç festivali gibi bir festival gelse pozitif anlamda çok büyük tepkiler görebilir ve çok güzel geri dönüşleri olurdu…

(Visited 19 times, 1 visits today)