Fikirler Ölmez

“Fikirlez ölmez”  cümlesini denildiğinde insanların aklına ne geldiğini sorduğunuzda yabancılar ünlü bilim insanlarını sayarken biz, Türk yurttaşları olarak, Türkiye’yi yıkılmaktan kurtaran kahraman, cahillikle savaşmış bir asker olan Mustafa Kemal ATATÜRK adını gururla söyleriz. Herkes ATATÜRK’e ölümsüz bir fikir, ulu bir önder ve korkusuz bir kahraman olarak tanır. Bu konuda insanların yanıldığını söyleyemem fakat sizce ATATÜRK sadece bir düşünce, bir önder ve bir kahraman mı? Hayır, atamın başarıları ve ünvanları bununla bitmez. Benim atam sadece bir fikir olarak anılmayı hak etmiyor. Hayır. Benim atamın ünvanları bitmez. Benim atam korkusuz bir savaşçıdır, mükemmel bir fikrin sahibidir, ülkesi için hayatını ve sağlığını feda etmiş bir vatanseverdir, cahillikle savaşmış bir bilgindir, Türkiye’nin sahip olabileceği en iyi pedagogdur, hayallerine ulaşmış bir hayalperesttir, vicdanın fiziksel reenkarnasyonudur, Türk ulusunun en kara zamanlarında umut ışığı tutmuş bir kahramandır, en başarılı Türk insanıdır. Keşke bu yıpranmış dünyamızı düzeltmek için geri gelebilseydi, belki de dünyayı savaşlardan arındırabilirdi.

Peki “Fikirler ölmez” cümlesi bende ne biçim duygular uyandırıyor? Bu cümle bana bir umut duygusu uyandırırken yaptığım işi devam etmem için motive ediyor. Bu milletten bir kahramanın ortaya çıktığını hatırlayıp vatanımla ve milletimle gurur duymak için bir neden buluyorum. Bu büyülü cümle bana atam gibi olmak için ilham veriyor. Atam gibi ülkeme yardım edip yurdumu geliştirmek istiyorum. Atam gibi bu yurdun kahramanı, ölümsüz bir fikri olmak istiyorum. Vatanımı, ülkemi ve milletimi daha yüksek bir seviyeye taşımak istiyorum. Ben de atam gibi ülkemi çürümekten korumak istiyorum.

Yaratanıma, vatanımı tarihin unutulmuş bir bölümü olmasından kurtaracak bir kahraman getirdiği için şükrediyorum. Bizim tarihimizin, geleneklerimizin ve dilimizin yeryüzünden silinmesini engellediği için ve bununla kalmayıp da bu ülkeyi geliştirmek için ömrünü yitiren kahramanıma minnettarım. Bu evrende yanıp kül olmamıza izin vermeyip daha güçlü ve daha akıllı nesil Türk gençliği yetiştirdiği için tüm Türk insanları adına teşekkür etmek isterim. Onun kahramanlıklarına ve yıkılmakta olan bir devletten ideallerine laik bir ülkeyi yoğurması nedenlerinden dolayı biz ve aile bireylerimiz burada var, bu nedenden dolayı hala konuşabileceğimiz bir dil ve ulusal bir perspektive sahibiz, özgürüz. Yaşıyoruz fakat ATATÜRK’ün ilkelerini bizimle birlikte yaşatıyor muyuz? Yoksa bize yurt hediye eden kahramanımızı hakaretler denizinde boğmaya mı çalışıyoruz? Evet, doğru okudunuz. Yaptığı iyiliklere rağmen atamıza hakaret eden, onun bir kahraman olmadığını söyleyen insanlar var. Bu yüzden “Fikirler ölmez” cümlesini her duyuyuşumda bir acı hissederim kalbimde. Fikirler ölmez, idealleri kaybolmaz, fakat bir millet ona gerek kalmadığına karar verirse o fikir ölmez, diğer milletlere hediye olup o fikri terk eden milletin ömrü cahilliğin ebedi ateşinde yanmakla sona erer.

(Visited 88 times, 1 visits today)