FİKİRLER ÖLMEZ

İnsanlar ölebilir ama düşünen insanlar olduğu sürece ölmez fikirler. Düşünen, sorgulayan, uygulayan insanlarla yaşar, can bulur. Ete kemiğe bürünür.

Fikir soyuttur. Göremeyiz, tutamayız, koklayamayız… Ne zaman ki bir insanın elinde canlanır, insanlığa faydalı hale gelir işte o zaman görünür olur ve somutlaşır. Somutlaşan fikirler, sahibini ölümsüzleştirir. Ölüp giden bedenler arkalarında ölümsüz fikirler bıraktıklarında yaşamaya başlarlar aslında. 16. Yüzyılda Galileo ‘’ Dünya yuvarlaktır.’’dediğinde onu anlamayanlar tarafından öldürülse de 5 yüzyıl geçmesine rağmen günümüzde Galileo fikirleriyle karşımızda dipdiri durmakta. Onu diri tutan fikirlerinin somutlanmış olmasıdır.

Fikirler tohuma benzer. Onu toprağa eker, sular, güneş ışığı almasını sağlarsak filizlenir, büyür, ağaç olur ve meyve verir. İşte bu meyve o ağacı ölümsüzleştirir. Ama toprağa ekmez, cebimizde taşırsak o zaman tohumu yok ederiz. Şu an dünya üzerinde yaşayan 7.5 milyardan fazla insan akıl-fikir sahibi. Saniye başı üretilen fikirlerin istatistiğini yapabiliyor muyuz? Peki bu fikirlerin kaçta kaçı hayata geçiyor, insanlara faydalı hale geliyor? Sadece ete kemiğe bürünen, uygulanan fikirler kendisinden sonraya kalıyor. Öyleyse yapılması gereken nedir?

 İşin aslı insanlar benimsediği düşünceyi canla başla savunabiliyorsa, o zaman arkasından gelir insanlar, başarı, ölümsüzlük… Gelecekte var olmanın tek şartı insanlığa dokunan fikirlerin hayata geçmesini sağlamaktır. Korkmadan, yorulmadan, pes etmeden fikirlerinin arkasından yürümek gereklidir. Bir fikre inanılıyorsa onun hayat bulması için ölümden de korkmamak gerekir. Geçenlerde izlediğim‘’ V for Vendetta’’ adlı filmde bir replik görmüştüm. Replikte şöyle söylüyordu: ‘’Bu maskenin altında bir yüz var ancak benim değil. Ne altındaki kaslardan daha ‘’ben’’dir o yüz ne de altındaki kemiklerden. Bu maskenin altında etten daha fazlası var. Bu maskenin altında bir fikir var! Ve fikirler kurşun geçirmez!..’’

Fikirler ölmez!.. Atamız, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’le özdeşleşen bu sloganı içinde bulunduğumuz bu kasım ayında, sosyal medyada epeyce insan paylaşmıştır herhalde. Atatürk’ün öylesine anlamlı ve hep güncelliğini koruyan fikirleri ve sözleri var ki insan ne kadar büyük bir fikir adamı olduğunu gerçekten yeniden ve yeniden anlıyor. Üzerinden o kadar süre geçmesine rağmen, Atamızın bize miras bıraktığı sözleri, günümüzde hala geçerliliğini koruyor.  Atamızın fikirlerini uygulayan ve kendi ülkesinde temel prensip haline getiren devletlerin, ne gibi olumlu gelişmeler kaydettiğini zaten görüyoruz. Kısacası fazla söze gerek yok, Cumhuriyetimizin ve demokrasimizin mimarı Atatürk,  fikirleriyle ölümsüzleşen bir devdir. Mavi gözlü dev!.. O mavi gözlü dev diyor ki;Beni görmek demek mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.”

Evet Atam 2018’in bu hüzünlü Kasım’ında senin yüzünü, dört bir yanı sarmış afişlerden görüyorum. Asıl önemlisi ve senin de istediğin gibi, senin fikirlerini ve duygularını yaşatan, hatırana saygıyla Anıtkabir’e giden Türk halkını görmekten de gurur duyuyorum.  Ve diyorum ki; “Seni görmek demek mutlaka yüzünü görmek demek değildir. Senin fikirlerini, senin duygularını anlıyorsak ve hissediyorsak bu yeterlidir.”

KAYNAKÇA

http://bp2.blogger.com/_oLhX2nIQD8s/R-17dlzt_SI/AAAAAAAAACQ/zexwIuRgcdU/s1600-h/idammmm.jpg

http://bp2.blogger.com/_oLhX2nIQD8s/R-17dlzt_SI/AAAAAAAAACQ/zexwIuRgcdU/s1600-h/idammmm.jpg

https://weheartit.com/entry/85772548

 

(Visited 538 times, 1 visits today)

FİKİRLER ÖLMEZ

Fikirleri ölmez Atatürk´ün,

İyi ki vardı en büyük Türk.

Kurtulduk biz onun sayesinde,

Resmi hep kalbimde,

Laikliği getirdi bize,

En iyi fikirleriyle,

Razı olmadı hiç boyun eğmeye.

 

Ölmeseydin keşke,

Lütufsun sen bize.

Marifetin çok herkese,

Eskimez senin fikirlerin,

Zenginleşti bu ülke.

(Visited 18 times, 1 visits today)