Filler

Arkadaşlar bu ay size filler hakkında okuduğum bir kitapta öğrendiğim bilgilerden bahsetmek istiyorum. Bu kitapta çok farklı ve ilginç bilgiler öğrendim. Filler bana göre çok ilginç hayvanlar. Bu kadar büyük ve güçlü olan bu hayvanlar aynı zamanda çok sevimli olabiliyor. Filler aslan, kaplan, gergedan gibi hayvanlardan kokmuyorlar ama arılardan korktuğunu biliyor musunuz ? İnsanlar dışında çeneleri olan tek hayvan fillermiş. Fillerin yüksekliği 4.5 metre, ağırlığı 4.5 tona kadar çıkabiliyor. Bazı fil türlerinin dişlerinin ağırlığı 100 kg geliyormuş. Bu kadar büyük ve güçlü hayvanlar koşmaya başladıklarında atlar kadar hızlı koşabiliyorlar. Aynı zamanda o ağırlıklarına rağmen çok iyi tırmanabiliyorlar. Filler 60-70 yıl kadar yaşayabiliyorlar.

Fillerin beyinleri yaklaşık 5 kg kadardır. Dünyanın en büyük beyinli canlılarıdır. Fillerin hafızaları çok kuvvetlidir. Hafızalarının kuvvetli olması kuraklık zamanında su kaynaklarını hatırlamalarına yardımcı olur.

Fillerin kulaklarının büyüklüğünün daha iyi işitmeleriyle hiç ilgisi yoktur. Kulakları soğutucu görevi yapar. Filler kulaklarını oynatarak serinlerler. Filler ayaklarıyla çok düşük frekanslı sesleri bile duyabiliyorlar.

(Visited 46 times, 1 visits today)