FİLM VE DİZİLERDE TARİH KULLANIMI

Toplumumuzda insanların kendilerini birtakım unsurlara bağlı olduklarını düşünüp güvende hissetmeleri için var olan birtakım yapımlar hayatımızın çoğu alanında etkili olmuştur. İnsanların kendilerini iyi hissetmeleri için onların geçmişleri kullanılıp ve bunun sonucunda gelir elde ediliyor. Dizi ve film sektörünü neredeyse ele geçirmeye başlayan bu yapımlar, çoğunlukla yüzeysel, inandırıcılıktan uzak ve anlattığı hikayelerin sadece toplumu öven kısımlarını verebilen işler oluyor. Toplum kendini bir yere ait hissetmek istediği için onlara bunu veren film ve dizilere büyük önem veriyor. Bu da birkaç istisna dışında kaliteli yapımlara daha az rastlamamıza neden oluyor.

Şu anda dizi sektöründe büyük popülariteye ulaşan bir dizi olan Diriliş Ertuğrul’a bir eleştirmen gözüyle bakılırsa herhangi bir drama dizisinden farksız olup, tarihi ve anlatmak istediği hikayeyi seyirciye ulaştırmayı başarıp başaramadığı tartışılır. Geçmişin bir bölümüne odaklanan ve bu bölümü seyircinin gözünde büyütmeye çalışan bu tür dizi ve filmlerin yapılış amacı çoğunlukla insanları geçmişleriyle etkileyip kendilerine olan güven ve tatmin olma duygularını harekete geçirmeye çalışmaktır. Bu sayede insanlar kendilerini güvende, güçlü ve değerli hissedip üstün görürler. Bu düşünceleri ve verdikleri tepkiler sonucunda ise yapımcılar bundan faydalanır ve sektör bu tip yapımlarla dolu olmaya başlar.

Tabii ki bu tür yapımların aksine kendini kanıtlamayı başarmış, sanatsal ve anlatımsal olarak ortalamanın üstünde yapımlar da sektörde yerini almıştır. Fakat ne yazık ki gişe başarıları onların toplumu diğer yapımlar kadar etkilemediği gözlemlenebilir.

Eğer bir yönetmen veya film yapımcısı olsaydım, hikayesini anlatacağım kişiyi seçerken hayatının trajik olaylarla dolu olması ya da herhangi bir zihinsel hastalığı olan biri olmasına dikkat ederdim. Bunun sebebi ise filmin, kişiliğin hislerini, düşüncelerini ve duygu durumlarını anlatırken gerçek ve hayal arası bir anlatım biçimi içermesi gerektiğini düşünmemdir. Bu şekilde filmin duygu yoğunluğu artacak ve seyirci kendini güvensiz hissederek senaryonun altında yatan etmenlerden daha fazla etkilenmiş olacaktır. Bu tip hikayelerin örnekleri bazı başkanlar, kraliçe ve krallar, politik figür veya sanatçılar olabilir. Örneğin olağanüstü bir psikolojisi olan ressam Van Gogh’un hayatı, hayatında bulunan insanlar tarafından zihni ve bedeni ele geçirilmiş İngiltere Kraliçesi Anne’in yaşamı, etrafındaki zorluklara rağmen hep ayakta kalmayı başaran Amerika Başkanı Dick Cheney’in mücadelesi veya cinsel tercihi yüzünden insanlar tarafından yargılanan fakat yine de ismini tarihe altın harflerle yazdırmış Freddie Mercury’nin yolculuğu bu sene en çok dikkat çeken filmler arasında olup ve hepsinin ortak yönü tarihsel figürleri özgün bir şekilde seyirciye yansıtmayı başarabilmiştir.

Bu tip tarihsel figürler doğru kullanıldıklarında filmler seyirciyi içine çeken yapımlara dönüşebilirken alınabilecek birkaç yanlış karar ile popülariteye oynayan filmlere dönüşebilir. Bu sebeple film ve dizilerde tarih unsuru dikkatli kullanılmalı, insanların nasıl etkilenebileceği unutulmamalıdır.

 

Image result for at eternity's gate

 

(Visited 54 times, 1 visits today)