Filmlerin İnsanlar Üzerindeki Vuruculuğu

İyi bir film sizce bir insanın görüşlerini, fikirlerini değiştirebilir mi? Bu sorunun cevabı aslında çok karmaşık olabilir. Bu durum hem izlenen filme hem de izleyen insana bağlıdır.

 

Filmler, insanları eğlendirmek, etkilemek, korkutmak ve güldürmek gibi sebeplerden dolayı çekilebilir. Bu durum ise hem filmi çekenlere hem de filmi izleyecek olan izleyici kitlesine bağlıdır. Filmi çeken insanlar başına gelen küçük bir olaydan dolayı bir yolu seçebilir ya da izlediği başka bir filmden veya okuduğu bir kitaptan etkilenmiş olabilir. Her ne kadar filmin senaristi böyle şeylerden etkilenmiş olabilse de asıl fikir izleyiciye bağlıdır. İzleyici neyi izlemek istiyorsa film yapımcıları da o filmi izletir. İzleyiciler gülmek istiyorsa komedi filmi, korkmak istiyorlarsa korku filmi çeker yapımcılar. Tabii bu sadece burada bitmez, izleyicinin yaşadığı yer ve kültür de önemlidir. Örneğin; Türkler daha çok komedi ya da dram gibi film türlerini tercih ederlerken, bir Amerikalıya sorsanız aksiyon filmlerini daha çok sevdiğini söyleyebilir. İzleyici kitlesinin istedikleri aynı zamanda o insan grubunun hangi yaşlarda olduğuna göre de değişir. Küçük çocuklar animasyon izlemek isterlerken gençlerin aksiyon, yetişkinlerin drama, yaşlıların ise komedi filmlerini tercih etmesi mümkündür.

 

Filmler ise bu konuda vurucu olmalıdır. İzleyicilerin istediği türü yapmak onların üzerlerinde bir etki bırakmak için yeterli değildir. Burada devreye filmin kalitesi girer. Filmlerin kalitesi her ne kadar göreceli bir kavram olsa da yine de önemlidir. Film yapımcıları biraz da para istedikleri için herkese hitap etmek isterler fakat ben bu görüşe katılmıyorum. Her ne kadar para önemli olsa da izleyici üzerinde etki bırakması istenen bir filmin asıl amacı para olmamalıdır. Eğer insanlar üzerinde etki bırakmak istiyorsanız biraz da risk almanız gerekir. Bu sadece film sektöründe değil her sektörde geçerlidir. Senaryo yazılırken risk almak bazı insanlara hitap etmese bile azınlıkta olan insanları öyle bir etkiler ki insanın düşünce tarzını değiştirir, dünyaya farklı bir şekilde bakmasını sağlar. Yani evet, filmler insanların düşünce tarzlarını çok büyük şekillerde etkileyebilir.

 

Her ne kadar bir filmin teknik kısımları da önemli olsa da asıl önemli olan kısım filmin senaryosunun vuruculuğu, izleyen kişinin fikir ve düşünceleridir. Bir film iyi bir şekilde çekilmişse, iyi bir şekilde kurgulanmışsa ve bunu iyi bir senaryo ile yapmışsa bu film, çok rahatlıkla insanların düşüncelerini, hatta düşünce tarzlarını bile değiştirebilir.

(Visited 32 times, 1 visits today)