Fobilerin mi Hobilerin mi?

İtalyan bilim adamlarını yaptığı bir araştırmaya göre insanların hayatlarını hobileri değil fobileri yönlendiriyormuş. Sizin hayatınızı hobileriniz mi yoksa fobileriniz mi şekillendiriyor? Hayatınızı korkularınızdan çekinerek yaşamak mı yoksa yaptığını spor yada herhangi bir aktivite ile mi yönlendirmek?

Hobilerimiz ve fobilerimiz elbette hayatımı hem olumlu hem de olumsuz anlamda etkiliyor. Eğer bir spor ile uğraşıyor iseniz bu sizin bedeninizin sağlıklı ve güçlü kalmasını sağlayacak ama bir yandan da başka aktivitelerden sizi kısıtlayacaktır. Fobilerimiz hayatımızı çok farklı şekillerde etkileye  biliyor bazen fobin yüzünden seçmediğin bir yol size ödül veya kötü bir durum olarak dönebiliyor.

Kendi fobilerini yenen insanlar beni çok etkiliyor bir gün çıkıp en korktukları şeyleri yapıyorlar ve o fobilerinden kurtuluyorlar hatta bazen bu kurtuldukları fobiler onları hobileri oluyor ve  eski fobilerini yeni hobilerine dönüştürüyorlar.Eskiden bir gazetede okumuştum bir kadın en çok korktuğu yükseklik korkusunu yenmek için paraşütle bir uçaktan atlıyordu kadın yere indiğinde bu fobisinden kurtuluyor ve hobi olarak uçaktan paraşütle atlamaya başlıyordu. O kadın fobilerinin hayatını yönlendirmesine izin vermemiş bunu değiştirmişti ama bunu herkes başaramıyor bazı insanlar korkularıyla yaşamaya  devam ediyor hatta hayatlarını buna bağlı olarak değiştiriyorlar.

Bence gerçekten insanlar hayatlarını hobilerine göre değil fobilerine göre belirliyor. Tabi bu durum insandan insana göre değişmekte  hobiler hayatımızı olumlu yönde etkilerken genellikle fobiler insanları olumsuz yönde etkilemekte hatta bazen bu korkuları onları bir çok şeyden alıkoymakta. Size en yakınımdan halamdan bahsetmek istiyorum onun en büyük fobisi temizlik , temiz olmayan bir yerde duramıyor tabii ki herkes temiz olan yerlerde bulunmak ister ama bu durum onun için o kadar önemli ki her gün evini temizler. Bu fobisi onu bir çok şeyden uzak tutmakta genelde restoranlarda yemek yiyemez çünkü yemeğin temiz olup olmadığından ,nasıl hazırlandığından ve içine ne konduğundan emin olmaz bu yüzden her zaman kendi yemeğini yapar ve yanında getirir bu onun hayatını fazlasıyla değiştirmekte eğer doymasa yada getirmeyi unutursa asla başka bir şey yemez aç kalır.

Benim de en çok korktuğum şeylerden biri fobilerimin hayatımı yönlendirmesi şu an hobilerin hayatımı belirliyor ama belki ilerde fobilerim hobilerimin önüne geçebilir. Aslında şu ana kadar hayatımı değiştirecek bir fobim var mı yok mu bulamadım sadece çok büyük ar ve böcek korkum var . Yazları Mersin ‘e gittiğimizde  balkonda oturamıyorum genelde içerde kapalı bir yerde oluyorum çünkü balkonda çok fazla arı ve sinek tarzı hayvanlar oluyor onlara yaklaşamıyorum çıkacak olsam bile üzerime sıkabildiğim kadar sinek ilacı sıkıp öyle çıkıyorum sanırım benim hayatımı sadece bu yönde etkiliyor ama bu her insan için aynı değil bazı televizyon programlarında insanların fobilerinden bahsediyor onlardan gördüğüm kadarıyla çoğu insanın en büyük fobisi temizlik , bir çamaşır için bile çok fazla deterjan harcıyor ve bunu her zaman yapıyor kirlenmemiş olsa bile bu da hem maddi hem de zaman açısından bu tür insanları etkiliyor. Bence insanlar kurtulabildikleri en kısa süreden korkularından kurtulmalı ve kendi hayatlarını zevklerine ve yeteneklerine göre belirlemeliler.

(Visited 46 times, 1 visits today)