FRANSA’DA İNSAN DAVRANIŞLARI

FRANSA’DA İNSAN DAVRANIŞLARI

Annem ve babamın görevleri nedeniyle 2 aylığına Fransa’nın Strazburg şehrine geldim. Kardeşim ile birlikte evimizin yanındaki Ecole Edouard-Branly isimli devlet okuluna kaydoldum. Bu sırada Fransa’daki insanların davranışlarına ilişkin bazı gözlemlerim oldu.

Okul yaşantımda bir zorlukla karşılaşmadım. Geçici olarak gelmeme rağmen, hem arkadaşlarım hem de öğretmenlerim ve okul müdürüm Madam Halter bana iyi davrandılar. Bu nedenle Fransa’daki insanların Türkler gibi misafirperver olduğunu söyleyebilirim. Ali gibi Türkçe konuşan arkadaşlarım ise bana ve kardeşime karşı daha ilgiliydiler.

Fransa’da sınıfımdaki öğrencilerin çoğu domuz eti yiyorlardı. Ali, ben ve kardeşim Türk olduğumuz için “hallal yemek” yiyorduk. Ayrıca, yemekhanede görevli Leyla Abla da Türk olduğu için “hallal yemek” alıyordu.

Trafikte insan davranışları Türkiye’den farklıydı. Yaya geçidinde arabalar her zaman durup yayalara yol veriyorlardı. Türkiye’de ise araçlar yayalara yol vermiyorlar. Ancak, yaya geçidi olan yerlerde trafik lambaları varsa, o zaman herkes kırmızıda duruyor ve yeşilde geçiyordu.

Okul yaşantımızda yanlış bir davranışımız olduğunda, öğretmenler kızmıyor ve bağırmıyorlar. Sadece disiplin cezası veriyorlardı. Örneğin, belli bir yerde oturtma ya da müdürün odasına gönderme cezası alıyorduk. Ben iki aylık okul yaşantımda, kardeşim Bilgehan’ın yüzünden bir kere oturma cezası aldım. O zaman da çok üzülmüştüm. Çünkü öğretmenimin bana ceza vereceğini bilmiyordum.

Fransa’daki ilk günlerimizin birinde, akşam kapı çaldı. Cadılar evimizi basmıştı. Yüzlerini cadılara benzemek için garip bir şekilde boyamışlardı. Özellikle ağızları kan kırmızısıydı. Ancak ben abi olduğum için tabii ki korkmadım, babam onlarla fotoğrafımı çekti. Annem de onlara çikolata verip gönderdi. Öyle bir adetleri varmış. Türkiye’de de bayramlarda çocukların kapı kapı dolaşıp, şeker toplaması gibi. Ayrıca, o akşam sokağa çıktığımızda etrafta bir sürü cadı gördük.

Bir keresinde de tiyatroya gitmiştim. Noel Baba, oyun bittikten sonra bize çikolata ve şeker dağıttı. Neredeyse bir ay boyunca Noel kutluyorlar. Ayrıca bir ay boyunca da Noel Pazarı kuruluyor. Noel Pazarından indirimli bir ev almıştım. Ancak müziği çalışmıyordu. Satıcı kadın değiştirmek istemedi ve bizi kandırmaya çalıştı. Ancak, annem sabırla bekledi ve satıcı kadının yanında çalışan başka bir amcadan yeni ve müziği çalışan evimizi almayı başardı. Fransa’da Noel Pazarında hile yapan satıcılar olabiliyor.

Benim gözlemlerim şimdilik bu kadar. Herkese sevgiler.

 

                                                                                                                              Ege SALDIRIM

                                                                                                                                           4-A

(Visited 142 times, 1 visits today)