Function Girls F(x)

Çıkış (2009)
İlk olarak 24 Ağustos 2009’da Asya’nın pop dans grubu olarak tanıtıldı. 5 Gün boyunca Sulli’den başlayarak her üyenin fotoğraf ve bilgileri yayınlandı. 5 günün sonunda liderleri Victoria’nın tanıtılmasından sonra 1 Eylül’de grubun ilk single’ı “La Cha Ta sm”in resmi kanalına yüklendi ama şarkı fiziksel olarak yayınlanmadı. İlk performanslarını bir gün sonra Samseong-Dong moda merkezinde sergilediler. İlk debut showcase’lerini Music Core’da 5 Eylül’de yaptılar.

Debutlarından 2 ay sonra LG’nin yeni telefon serisi için Chocolate Love adında bir online tekli yayınladılar. 9 Kasım’da ilk fiziksel single’ları olan 3 parçalık Chu’yu yayınladılar. Klip 5 Kasım’da resmi kanala yüklendi.

2010
4 Mayıs 2010 tarihinde 6 parçadan oluşan mini albümleri NU ABO yayınlandı. Albümle aynı ismi taşıyan title’larının klibi de aynı gün yayınlandı. Bu sıralarda üyeleri Amber’ın ayak bileğini burkması nedeniyle promosyonlara onsuz devam ettiler.

blog-fx

İlk yarı promosyonları bittikten sonra albümlerinin ikinci parçası olan MR. Boogie’nin promosyonlarına başladılar. İlk olarak Music Core’da peformans sergilediler .21 Ağustos’ta Seoul Jansil Olimpik Stadyumundan başlayarak şirketin diğer gruplarıyla birlikte SMTOWN Live 10. dünya turuna katıldılar. Tokyo,Shangai,Los Angeles ve Paris’te performans sergilediler.

2011
Şirket Amber’in iyileştiğini ve Amerika’dan döndüğünü grubun ilk tam albümlerinin fiziksel olarak yayınlanacağını duyurdu. 7 Nisan’da albümleri Pinocchio’nun tanıtım fotoğrafları grubun resmi sitesinde yayınlandı. 18 Nisanda albümlerinin ana şarkısı Danger’ın klibini, 20 Nisan’da da 10 parçalık albümlerini yayınladılar. 22 Nisanda KBS Music Bank’ta ilk performanslarını gerçekleştirdiler. Çıkışlarının 2.yılında Danger ile ilk birinciliklerini aldılar. Promosyonların bitine kadar toplam 8 kez 1.oldular.

ikygygy

8 Haziranda 4 parça daha ekleyerek Hot Summer adında yaz özel albümlerini çıkardılar. 2012’in sonlarına doğru şirketlerindeki gruplarla ortak kış albümleri için 1,2,3 adında bir şarkı yayınladılar.

2012 (Japonya Çıkışı)
2012 F(x)’in en harika zamanıydı diyebilirim, bende bu dönemde fan oldum. 12 Haziranda 2. mini albümleri Electric Shock’u yayınladılar. Bir gün öncesinde ise aynı isimli titleları olan Electric Shock’un klibi yayınlandı. Klipte hem kendileri hemde ortam neon renklerde düzenlenmişti. Tanıtımlarına 14 Haziranda M! Countdown adlı programla başladılar, aynı zamanda albümlerinin bir diğer parçası olan Jet’in promosyonlarına da başladılar. Bu albümle toplam 9 ödül kazandılar.

blog-fx2

12 Eylül 2012’de geçen seneki parçaları Hot Summer’ın Japonca versiyonunu yayınlayarak resmi olarak Japonya çıkışlarını gerçekleştirmiş oldular. Şarkı Uminoie Resort için arka plan şarkısı olarak seçildi. 30 Kasımda Honk Hong’da yapılan MAMA’da (MNet Asian Music Awards’da) en iyi kız grubu dans performansı ödülünü kazandılar.

2013 (Amerika’ya Gidiş)
2013’ün başlarında Electric Shock ve Jet Şarkılarıyla 10th Korean Annual Music Awards’ta en iyi dans ve elektronik şarkı ödüllerine aday gösterildiler. Bunun üzerine program temsilcileri iki şarkının da aynı sanatçıya ait olmasından ötürü duydukları şaşkınlığı dile getirdi ve harika müzik izlenimleri nedeniyle grubu tebrik ettiler.

Mart’ta grup her yıl Texas’da düzenlenen SXSW festivaline katılan ilk kpop sanatçısı oldu. Bu sırada Anna Kendrick ile birlikte Funny or Die skecini çektiler ve variety programları olan Go F(x)’e eklediler.

17 Temmuz’da 2. tam albümleri için shadow adındaki giriş parçalarının art filmini yayınladılar. 24 Temmuz’da 2. ana şarkıları rum Pum Pum Pum klibi yayınlandı, şarkı ayrılık sonrası geçirilen sürecin diş ağrısına benzetilmesiyle alakalıydı. Akşamındaysa Music spoilee play pink tape adındaki showcaselerini yüklediler. 25 Temmuz’da M! Countdown’da 3.şarkıları airplane de dahil olmak üzere promosyonlarına başladılar. 29 Temmuz’da 12 parçalık albümleri Pink Tape yayınlandı. Albüm gerçekten de pembe kaset şeklindeydi ve bence f(x) in şu ana kadarki en güzel albümü bu. Amber’ın yazdığı Goodbye Summer adlı şarkıda kendi şirketlerindeki Kore’nin en büyük gruplarından biri olan EXO Üyesi D.O ile düet yaptılar. Bu promosyonlar sırasında toplam 4 ödül kazandılar. Rum Pum Pum Billboard’ın ”En iyi 20 Şarkı” Listesinde 3.oldu. Aynı zamanda ”en iyi 41 Album” içinde Fuse tarafından seçilen tek pop albümü oldu.

blog-fx6

Bu yıl da Sulli ve Krystal ”The heirs” ve ”To The Beautiful You” adlı dizilere rol aldılar.

Kaynaklar:

http://fx.smtown.com/
https://www.smtown.com
https://functionlove.net/

(Visited 145 times, 1 visits today)