Galileo Galilei

galileo galilei ile ilgili görsel sonucuEski dönemlerin büyük bir fizikçisi, astronom uzmanı, mühendisi, filozofu ve matematikçisi olan Galileo Galilei 15 Şubat 1564’te İtalya’da doğmuştur. Başarılı çalışmaları üzerine ona “Gözlemsel Astronominin Babası”, “Modern Fiziğin Babası” ve “Bilimin Babası” gibi isimler takılmıştır. Birçok Bilimsel Metodu bulunmaktadır. Galileo Galilei’yi bir sunum yapmak üzere internette araştırmıştım. Araştırdığım zaman bilim dünyasına katkılarını, yaptıklarını inceleme şansı buldum.

İCATLARI:

Galileo Galilei, teleskopu daha kullanılabilir hale getirmiş, daha da geliştirmiştir. Bilinene göre teleskop daha öncelerden keşfedilmiştir fakat yıldızları, uzayı inceleme özelliği yoktur. Galileo bunun üzerinden teleskopu daha güçlü hale getirerek bunu sağlamıştır. Bana göre Galileo’nun diğer bilim adamlarına göre daha faydalı çalışmaları olmuştur. En azından çalışmalarıyla, icatları daha kullanışlı, işe yarar hale getirmiştir.

Jüpiter Uydularını Galileo keşfetmiştir. Gözlemleri sırasında karşılaşmış tabii ki bunun üzerine şaşırmıştır. Uydulara mitolojiden alınan çeşitli adlar koymuştur.

Mikroskopu icat eden Galileo bu alete küçük mercekler yerleştirmiştir. Mikroskop o dönemlerde çok satılmıştır.

Galileo, termoskopu  sıcaklığı, ısıyı ölçmek için icat etmiştir. Termoskop, bu dönemde hala kullanılmaktadır.

Bu icatlar sadece birkaçıdır, çoğu günümüze kadar geldiği, kullanıldığı için çok işe yarar icatlar olduğunu düşünüyorum. Pisa Üniversitesi’nde eğitimini sürdürmüştür ayrıca üç çocuğu vardır. Zamanında ona verilen takma adların ne için verildiğini, neye dayanarak verildiğini icatlarıyla kolaylıkla görebiliyoruz…

Gökbilimi ile ilgili birçok kitap da yazmıştır. Galileo Galilei İtalyan Lisesi bulunmaktadır. Galileo Galilei 17. Yüzyılda yaşamıştır.

Galileo Galilei’yi blog konusu olarak seçme sebebim; birçok icadı var ve icatları günümüzde de bizlere çok büyük kolaylık sağlamaktadır.

Tarihe büyük bir iz bıraktığı kesin. İcatlarıyla, metotlarıyla, kitaplarıyla…

Bence tüm bilim insanlarının icatları çok önemli. Teknolojinin gelişmesiyle eski dönemlerde geliştirilen icatlar bile bugün yeni bir boyut kazanıyor. Bu ne kadar iyi bilmiyorum ama daha çok işe yaradığını düşünüyorum. Sonuç olarak icatlar günümüzde değişmese bile başka alanlardaki teknolojiler arttıkça, değiştikçe eski icatların önemi kalmayacak ve bence bu daha kötü. Yani Galileo Galile’nin geliştirdiği icatlar günümüzde daha çok gelişmiş olabilir.

Kaynak; https://tr.wikipedia.org/wiki/Vikipedi

Video; https://www.youtube.com/watch?v=viOFaeL03N0

(Visited 225 times, 1 visits today)